Město se rozloučilo s deváťáky

Město se rozloučilo s deváťáky 1

Ocenění Pedagog roku si odnesla Dagmar Dvořáková a Zdeňka Prachová

CHODOV (27.6.2024) – V Kulturním a společenském středisku se dnes představitelé města symbolicky rozloučili s deváťáky chodovských základních škol, kteří po prázdninách vyrazí za studiem a do učení. Při této příležitosti vyhlásili také nejlepší učitele MŠ a ZŠ za uplynulý školní rok. Ocenění Pedagog roku si tak odnesla Dagmar Dvořáková a Mgr. Zdeňka Prachová z 3. ZŠ.

Oceněným za jejich dlouholetou práci s dětmi a přínos chodovskému školství poděkoval starosta města Patrik Pizinger a jeho zástupce Luděk Soukup. Oba pak vycházejícím školákům popřáli hodně úspěchů jak v osobním, tak studijním životě a předali jim pamětní listy.

Školní začátky připomněla žákům městská knihovna, když její ředitelka Hana Nemčičová  přinesla do sálu podpisový arch a fotografie z roku, kdy byli dnešní deváťáci v první třídě pasováni na čtenáře.

Dagmar Dvořáková

Po ukončení základní školy vystudovala Střední pedagogickou školu v Karlových Varech, obor učitelství pro MŠ, kterou ukončila v roce 1977.

Své pedagogické profesi se tedy věnuje celých 46 let, kdy střídavě působila jako učitelka MŠ, vychovatelka ve školní družině, učitelka v ZŠ, školní asistentka i asistentka pedagoga.

Celý život se plně věnovala dětem, ve kterých vždy, mimo jiné, hojně rozvíjela hudební dovednosti a vztah k hudbě. Sama velmi dobře hraje na klavír, stále hudebně doprovází různá vystoupení dětí. V minulých letech také aktivně vedla pěvecké kroužky na školách, kde působila. Se svými svěřenci se úspěšně účastnila místních pěveckých soutěží, např. Březovský lístek, Karlovarský skřivánek.

Kolegyně si na ní nejvíce cení její upřímnosti, vstřícnosti, spolehlivosti, pracovitosti, lidskosti a kolegiality. Je kamarádská, nikdy nezkazí žádnou legraci. Má velkou fantazii a výrazný vypravěčský talent, který ráda uplatňuje. Její humorná vyprávění a improvizované pohádky milují všechny děti, ale i dospělí.

Mgr. Zdeňka Prachová

Paní Mgr. Zdeňka Prachová na 3. základní škole pracuje jako učitelka 1. stupně ZŠ od roku 1984. Do školy nastoupila nedlouho po svém absolutoriu na pedagogické fakultě v Ústí nad Labem a svému pracovišti je věrna až dosud. Letošní školní rok je pro ni posledním, protože se rozhodla odejít do zaslouženého, důchodového odpočinku.

Svou klidnou povahou, nadhledem a rozvážností dokáže mžikem oka zkrotit i rozvášněnou šestadvacetihlavou třídu páťáků. Pro své žáky se snaží stále vymýšlet nové metody a způsoby výuky, tak aby je výuka zaujala a bavila. K dětem je spravedlivá a důsledná. Při komunikaci s rodiči je vstřícná a vždy jedná v zájmu svých svěřenců.

Jako kolegyně je Zdeňka ochotna pomoci a aktivně se zapojit do akcí pořádaných školou. Spolupodílí se na přípravě školních projektových dnů, dílen s rodiči a výjezdech žáků.

Průběžně si doplňuje své dovednosti s informačními technologiemi, tak aby její výuka byla moderní a využívala názornosti interaktivních nástrojů.

Byla také jednou z iniciátorek zavádění nových metod do výuky, stala se lektorkou a propagátorkou činnostního učení. Pomáhala zavádět ve škole do vzdělávání metody činnostního učení, které významně posunuly kvalitu výuky na 1. stupni. Stále je ochotna předávat své profesní zkušenosti mladším kolegyním. Dlouhodobě se stará o kabinet školních výukových pomůcek.

V průběhu let se aktivně podílela na tvorbě a úpravách školních vzdělávacích programů.

Datum vložení: 27. 6. 2024 14:01
Datum poslední aktualizace: 27. 6. 2024 14:05