CHODOV (16.9.2024) - Celkem deset jednotlivců a spolků si převzalo v pátek 13. září v rámci společenského večera u příležitosti 130. výročí povýšení Chodova na město mimořádné ocenění. Chodov ho uděluje těm osobnostem a organizacím, které se výrazným způsobem zapsaly do života Chodova.
Listiny a pečetě společně s keramickou plastikou od výtvarníka Petra Štecha předávali v Kulturním a společenském středisku starosta Chodova Patrik Pizinger a místostarosta Luděk Soukup. Vedení Chodova uděluje celkem tři stupně ocenění - Listiny města Chodova, Městské pečeti a Čestné občanství.
Více fotografií zveřejníme v následujících dnech na městském FB.
Listina města Chodova
Iva Jurnečková
Jiří Kiss
Rudolf Pocklan
Stanislav Šimral
Ladislav Zapf
Adam Znamirovský
Junák – český skaut, středisko Jestřáb Chodov
Městská pečeť
Ladislav Bujárek
Jiří Jun
Štěpán Podešt
Čestné občanství
nebylo uděleno
Jiří Kiss
(*1975) dobrovolný hasič, vedoucí odboru městského záchranného systému, sportovec
Chodov je pro Jiřího Kisse městem, v němž žije a působí celý život. Po vystudování Střední průmyslové školy v Lokti pracoval v různých profesích ve společnosti Sokolovská uhelná a.s.. V této době se stal aktivním členem výkonného výboru Sboru dobrovolných hasičů v Chodově a tak nebylo překvapením, když brzy přijal pozici vedoucího odboru Městského záchranného systému a velitele jednotky SDH, kde působí doposud. Své odborné vzdělání si v roce 2009 doplnil ještě dálkovým studiem na VŠ báňské v oboru bezpečnostního inženýrství. V rámci své profese působí také v různých odborných i výkonných orgánech. Za jeho dlouhodobou a příkladnou práci ho Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v roce 2019 ocenilo Čestným uznáním.
V rámci svého působení v městském záchranném systému se zasloužil o obměnu požární techniky, zejména zajištění nových požárních cisteren, výškové techniky nebo ústrojového vybavení členů jednotky. Byl také u toho, když se rozhodovalo o rekonstrukci vnějších prostor budovy MZS a v současné době se věnuje přípravě celkové rekonstrukce vnitřních prostor této budovy.
Že je „hasičina“ pro pana Kisse srdeční záležitostí plyne i z toho, jak usilovně a neúnavně se věnuje přípravě nové mladé nastupující generaci hasičů. Odměnou mu je skutečnost, že jednotka Sboru dobrovolných hasičů v Chodově, jako jedna z mála v celé naší republice, nemá problém s obměnou členské základny. Díky jeho vrozené srdečnosti, upřímnosti a ochotě neustále pomáhat je velmi oblíbeným kolegou i kamarádem.
Pan Jiří Kiss se v minulosti věnoval aktivně sportu, zejména karate. Od roku 1984 byl členem oddílu karate při TJ Spartak Stará Chodovská, kde působil i jako trenér a rozhodčí tohoto sportu. V průběhu své aktivní sportovní činnosti dosáhl i řady úspěchů - v roce 2015 se stal mistrem Evropy na ME v karate WUKF v Rumunsku, v následujícím roce byl mistrem světa na MS v karate WUKF v Irsku. Za jeho sportovní úspěchy získal chodovské ocenění v kategorii sportovec roku i trenér roku.
Město Chodov oceňuje pana Jiřího Kisse za dlouhodobý a aktivní rozvoj města v oblasti požární ochrany a bezpečnosti obyvatel.
Rudolf Pocklan
(*1968) jednatel společnosti
Pan Rudolf Pocklan přišel na svět v roce 1968 v Mostě, ale již rok po svém narození se se svými rodiči přestěhoval do Chodova. Po absolvování Střední průmyslové školy dopravní v Plzni a poté i základní vojenské služby pracoval několik let jako dispečer a mistr nákladní dopravy v dnešní Sokolovské uhelné, a. s.
V roce 1993 se stal ředitelem městské společnosti Technické služby města Chodova a v ní působí dodnes již více než 30 let. Díky jeho vrozené pečlivosti a preciznosti neustále pracuje na projektech zlepšujících životní prostředí v našem městě a přidružených obcích, kde CHOTES vykonává péči o odpady a jejich následnou likvidaci. I díky němu je město Chodov hodnoceno samotnými obyvateli i návštěvníky města jako jedno z nejčistších měst v regionu.
Poctivým a lidským přístupem k práci si pan Pocklan vydobyl pověst spravedlivého a oblíbeného šéfa, který své zaměstnance pro jejich nelehkou práci, která není často ani čistá, ani voňavá, neustále motivuje.
Oceněný nedávno významně přispěl k pořízení a rekonstrukci nového sídla společnosti, kam se CHOTES s. r. o. přestěhovala na sklonku roku 2022 a kde již opět spřádá plány pro další rozvoj Chodovských technicko-ekologických služeb. Jeho zásluhou se společnost CHOTES podílí na podpoře místních sportovních klubů a volnočasových organizací.
Město Chodov oceňuje pana Rudolfa Pocklana za dlouhodobou práci v oblasti odpadového hospodářství ve městě, zavádění inovativních přístupů a zlepšování životního prostředí v našem městě.
Iva Jurnečková
(*1964) ředitelka základní školy
S Chodovem je paní Jurnečková profesně spojena od 1. 8. 1995, kdy nastoupila na Zvláštní školu v Chodově jako učitelka pro 1. stupeň. V té době již měla za sebou pracovní zkušenosti jako učitelka waldorfské třídy a učitelka ZUŠ. Její ochota se stále sebevzdělávat ji přivedla ke studiu speciální pedagogiky. Díky svému pracovnímu nasazení i lásce ke svému poslání se v roce 2006 stala zástupkyní ředitelky a v roce 2015 byla jmenována ředitelkou této školy.
Iva Jurnečková se vždy velmi snažila o to, aby veřejnost vnímala vzdělávání žáků speciálních tříd, které navštěvují děti se speciálními vzdělávacími potřebami, jako jsou poruchy učení a chování, autismus, mentální postižení a kombinované vady, jako rovnocenné s „běžnými“ základními školami.
Velkou současnou profesní výzvou je pro paní ředitelku vedení dvou základních škol – ZŠ Nejdecká a ZŠ Husova, které byly v srpnu 2023 sloučeny, avšak stále fungují ve dvou školských objektech. Žáci obou škol usednou do lavic základní školy Husova do konce školního roku. Pro plnohodnotné využití celého objektu základní školy v ul. Husova bylo třeba provést některé úpravy a zrekonstruovat stávající zázemí.
Tímto manažersky i lidsky nelehkým úkolem byla paní Jurnečková pověřena díky pověsti, kterou si bývalá zvláštní škola v Chodově za poslední léta získala. Organizačně je toto řešení velmi náročné a i s ohledem na probíhající a plánovanou rekonstrukci areálu ZŠ Husova, se jí daří díky obdivuhodnému pracovnímu tempu, ve kterém nijak nepolevuje, tuto náročnou úlohu zvládat. Zaměstnanci školy vždy za svou paní ředitelkou stáli, protože si jí velice váží za to, že pro ni žáci a jejich vzdělávání vždy byli a jsou na prvním místě a obklopuje se lidmi, kteří to cítí stejně.
Město Chodov oceňuje paní Ivu Jurnečkovou za dlouhodobou a obětavou práci při výchově a vzdělávání dětí.
Ladislav Zapf
(*1967) dobrovolný hasič a trenér
Chodovský rodák, který patří mezi sportovní odchovance Sboru dobrovolných hasičů Chodov. Již v mládí reprezentoval chodovský sbor v žákovských a dorosteneckých kolektivech. Později se věnoval práci s mládežnickým kolektivem dívek. Své bohaté zkušenosti s organizací hasičských soutěží zúročil v roce 2012, kdy vedl přípravný výbor pro uspořádání Mistrovství České republiky hry Plamen a dorostu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu pořádaného ve městě Sokolov.
Ladislav Zapf zasvětil svůj profesní život hasičskému řemeslu a pomoci lidem. Postupně zastával a nadále působí v různých funkcích v rámci Sboru dobrovolných hasičů v Chodově, okresního sdružení Sokolov a byl také členem výboru Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Po ukončení služby u Hasičského záchranného sboru v roce 2020 nastoupil ke Zdravotnické záchranné službě Karlovarského kraje, kde dnes předává své mnohaleté pracovní zkušenosti v oboru IZS.
Mezi hlavní zásluhy pana Zapfa patří realizace přístavby a přestavby chodovské hasičské zbrojnice v letech 1996 – 2001, sjednocení Městské policie a hasičů v odbor Městského záchranného systému a také instalace systému ozvučení města sirénami a mluveným slovem v roce 2001.
Během 40 let působení u SDH Chodov vychoval mnoho nových hasičů. Za svoji obětavou a dlouhodobou práci ve prospěch společnosti byl v roce 2019 oceněn Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska „Řádem sv. Floriána“.
Další velkou vášní pana Zapfa je sport. Od roku 2010 je klubovým trenérem barevného volejbalu, extraligy kadetek a juniorek a od roku 2022 působí na pozici hlavního trenéra kategorie U20 ženy (juniorky) 1. ligy. Jako místopředseda volejbalového klubu BVC Chodov zastupuje naše sportovce též v okresním a krajském volejbalovém výboru.
Oceněný je zastupitelem města a předseda výboru pro volný čas a působí také v kontrolních orgánech Karlovarského kraje.
Město Chodov oceňuje pana Ladislava Zapfa za celoživotní práci v oblasti sportovní výchovy mládeže a rozvoje hasičského řemesla v Chodově.
Stanislav Šimral
(*1972) dobrovolný hasič
Pan Stanislav Šimral je od mládí členem Sboru dobrovolných hasičů Chodov, kde úspěšně reprezentoval sbor v žákovských a dorosteneckých kolektivech. Přivedl k této profesi mnoho nových mládežníků jak chlapců, tak i dívek, kterým jako vedoucí kolektivu mladých hasičů předal a vštípil hasičské dovednosti.
V letech 1998 až 2019 zastával funkci hlavního strojníka a technika strojní služby Městského záchranného systému. Zde se zasloužil zejména o obměnu požární techniky a nákup 3 nových cisteren na podvozku T 815 i výškové a další speciální techniky. Aktivně se angažoval na obměně výstroje a výzbroje členů jednotky Sboru dobrovolných hasičů Chodov a rekonstrukci budovy Městského záchranného systému. Své technické dovednosti zúročil při obnově historické hasičské stříkačky, která se stala ozdobou kulturních a společenských akcí města.
Nezanedbatelné je jeho působení v odborných radách mládeže okresního sdružení Sokolov a Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karlovarského kraje a také v ústřední radě mládeže Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Medaile za zásluhy při výchově mládeže získal za přípravu Mistrovství ČR hry Plamen a dorostu SH ČMS v požárním sportu.
V současné době podniká v oboru výroby a prodeje hasičského vybavení. Díky své zručnosti a schopnosti poradit si za jakýchkoli podmínek se mu podařilo vyvinout a zdokonalit několik typů hasičského vybavení (osvětlovací technika a vybavení na vnikání do uzavřených prostor), které nyní využívají jednotky hasičů v celé republice k záchraně životů.
Velkým přínosem pro všechny občany města je jeho práce na obnově osvětlení hodin na věži kostela sv. Vavřince a na obnově jeho kostelních zvonů. Díky jeho skvělé organizaci technického zabezpečení mohou Chodováci po sto letech opět slýchat zvonění zvonů „sv. Vavřince“ a „sv. Floriána“.
Od roku 2018 je chodovským zastupitelem a je členem společenského hnutí, které se podílí na financování akcí pořádaných dobrovolnými i profesionálními hasiči v Karlovarském kraji. Za svoji obětavou a dlouhodobou práci byl v roce 2019 oceněn SH ČMS medailí „Za mimořádné zásluhy“.
Město Chodov oceňuje pana Stanislava Šimrala za celoživotní snahu o zlepšování života obyvatel v našem městě.
Adam Znamirovský
(*2010) klavírista
Adam Znamirovský začal hrát na klavír spontánně ve čtyřech letech. Od pěti let studuje na ZUŠ Jižní Město v Praze, kam dojíždí z našeho města. Poprvé na sebe upozornil v sedmi letech, kdy získal 1. cenu v Ústředním kole soutěže žáků ZUŠ ČR, dále následovala vítězství v národních i mezinárodních soutěžích včetně klavírní soutěže Città di Minerbio.
V roce 2018 Adamovi nabídl přední český klavírista Ivo Kahánek účast v programu uměleckého mentoringu MenART, který organizuje Nadační fond Magdaleny Kožené. Jako jediný dětský účastník hrál Adam na zahajovacím galakoncertě v rámci festivalu Pražské jaro 2018. Pod vedením Ivo Kahánka si zahrál několikrát na Pražském jaru a Smetanově Litomyšli.
V roce 2022 zahrál na Letní hudební akademii Kroměříž a v témže roce získal 1. cenu a zvláštní cenu na Mezinárodní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte a v prosinci se dále stal laureátem Mezinárodní soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře. V květnu roku 2023 se pak probojoval k účasti na mezinárodní soutěže F. Chopin Piano Competition for Children and Youth v Polsku. Zde získal 1. cenu a dvě zvláštní ocenění. V létě 2023 se zúčastnil Mezinárodních letních klavírních kurzů Pražské konzervatoře a také Letní hudební akademie Kroměříž. Zde získal titul laureáta, který se uděluje nejlepším studentům akademie. Dalším velkým úspěchem bylo v roce 2023 absolutní vítězství v mezinárodní soutěži Concertino Praga, která se konala v Dvořákově síni Rudolfina. Zde mladý hudebník vystoupil společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Získal tu cenu publika, cenu Českého rozhlasu a cenu Karel Komárek Family Foundation.
Adama finančně podporuje Nadační fond Milénium, který je určen pro nejmladší české umělce. Díky vítězství na Concertino Praga získal též stipendium nadace Karel Komárek Family Foundation. V prosinci loňského roku získal cenu laureáta Mezinárodní soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře. V lednu 2024 získal 3. cenu na mezinárodní soutěži Béla Bartók International Piano Competition - Graz v Rakousku v kategorii 17-19 let. Adam vystupoval také v Dánsku, Maďarsku a Itálii.
Před necelým měsícem reprezentoval Adam naši republiku na mezinárodní soutěži mladých hudebníků zaměřené na klasickou hudbu Eurovision Yong Musicians 2024, která se konala v Norsku.
Město Chodov oceňuje pana Adama Znamirovského za šíření dobrého jména rodného města.
Junák - český skaut, středisko Jestřáb Chodov, z. s.
Skautské středisko Jestřáb v Chodově, které má v současné době 50 členů (z toho 38 dětí a 12 dospělých) má dlouhou historii, sahající 79 let do minulosti. Středisko Junáka vzniklo v Chodově krátce po skončení II. světové války. Během následujících let zažívali chodovští Junáci období, kdy museli své aktivity z politických důvodů přerušit, ale vždy se vrátili silnější a odhodlanější. Naposledy byla oficiálně činnost Junáka obnovena 20. 12. 1989 a trvá dodnes.
Junáci se stali nedílnou součástí společenského života v Chodově, kdy organizují celou řadu akcí, které podporují rozvoj dětí, formují jejich charaktery, vedou mladé lidi k samostatnosti, odpovědnosti a připravenosti na život a v neposlední řadě je učí spolupráci a respektu k přírodě.
Junáci pořádají pro nejmenší Chodováky akci Pohádkový les. Každoročně se podílejí na akcích, jako je pálení Čarodějnic, Květinový den nebo branný den pro chodovské školy, pravidelně pořádají lampionový průvod 28. října a připomínají 17. listopad. Ve výčtu nesmíme opomenout ani Betlémské světýlko, kdy skauti do našeho města o Vánocích každoročně přináší symbol naděje a klidu.
V současné době sdružuje Jestřáb, jehož klubovna se nyní nachází v provizorních prostorách bývalé městské knihovny, čtyři skautské oddíly, které se liší věkem svých členek a členů. Mladé ve věku od 18 do 26 let sdružuje Roverský kmen, dospěláky pak kmen, který si říká Oldskauti. Dětské oddíly jsou dále ještě rozděleny do skupin, které hrdě nesou názvy jako Příšerky, Nejky nebo Pidilidi.
Mezi hlavní aktivity chodovských junáků nepatří jen táboření (vrcholem skautského roku je každoročně letní tábor), orientace v přírodě, nebo první pomoc, ale snaží se dětem a mladým lidem předat i dovednosti užitečné pro život v dnešní uspěchané době. Jejich snahou je oslovit svými programy podobně smýšlející širokou veřejnost a být přínosem pro celou komunitu. Skauti se zaměřují na projekty dobrovolnictví a pomoc druhým. Díky odhodlání vedoucích oddílů a podpoře rodičů se středisko neustále rozrůstá a přináší pozitivní vliv na život dětí a jejich rodin ve městě.
Město Chodov oceňuje organizaci Junák – český skaut, středisko Jestřáb Chodov, z. s. za veřejný přínos v oblasti podpory komunitního života, podpory povědomí o dobrovolnictví i ochraně přírody.
Ladislav Bujárek
(*1977) plukovník Armády ČR
Ladislav Bujárek se narodil v roce 1977 v Sokolově. V Chodově absolvoval I. ZŠ a Obchodní akademii. Po složení maturitní zkoušky nastoupil ke studiu Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově, kde v roce 2003 dosáhl inženýrského titulu v oboru ekonomie.
Po ukončení studií sloužil v Armádě České republiky jak ve velitelských, tak štábních funkcích. V průběhu své kariéry zastával pozice od velitele čety až po velitele praporu.
V roce 2007 se Ladislav Bujárek zúčastnil své první zahraniční operace v sestavě 10. kontingentu AČR KFOR na území Kosova. V roce 2009 se zúčastnil prvního nasazení na území Afghánistánu, v rámci operace ISAF. Při svém druhém nasazení v roce 2010 byl součástí první bojové mise jednotek pozemních sil AČR. Působil jako člen první jednotky OMLT AČR ISAF, která měla na starosti přípravu, výcvik a podporu afghánské armády. Jeho třetí nasazení v Afghánistánu je spojeno s velením národnímu podpůrnému prvku poskytujícímu oporu armádním, speciálním i policejním jednotkám.
V letech 2017 – 2020 působil na zahraničním pracovišti v rámci NATO Force Structure na nově vznikající mezinárodní divizi v polském Elblagu, která v roce 2019 prošla certifikací dle standardů NATO.
Jeho zatím poslední nasazení proběhlo v rámci posilování východního křídla v reakci na dění na Ukrajině, kdy Česká republika převzala jako Lead Nation odpovědnost za operační prostor a podporu Slovenska. V hodnosti plukovníka velel prvnímu mezinárodnímu kontingentu na Slovensku, kde Česká republika působila společně s Německem, Slovinskem, Spojenými státy a Slovenskem.
Od roku 2023 zastává pozici náčelníka štábu pozemních sil AČR. V současné době byl vyslán do USA, kde bude na National Defence Univerzity trávit rok dalším studiem.
Město Chodov oceňuje pana Ladislava Bujárka za šíření dobrého jména města za jeho hranicemi.
Štěpán Podešt
(*1942) milovník kultury, hudby, konferencier, moderátor, publicista
Pan Štěpán Podešt přišel na svět v roce 1942 v Břeclavi. Absolvoval Gymnázium v Lounech a poté VŠ pedagogickou v Karlových Varech, která se v průběhu jeho studia přesunula do Plzně, kde absolvoval.
Do Chodova přišel pan Podešt v roce 1964, kdy nastoupil na tehdejší OU CHODOS Chodov, které se poté stalo Středním odborným učilištěm vychovávajícím učně i s maturitou. Od 1. září 1977 přestoupil do nově vznikajícího Výpočetní střediska CHODOSu, které bylo průkopníkem v oblasti výpočetní techniky nejen v našem regionu. S koncem velkých počítačů a přechodem na osobní počítače přišlo období, kdy působil v nově vzniklé chodovské Obchodní akademii. Zde učil informatiku a poté se stal zástupcem ředitele této školy.
Pan Podešt je v našem regionu znám i jako velká osobnost kultury. Už na vysoké škole založil autorské divadlo Svišť, pořádal úterky poezie v Astorii, účinkoval v kapele Studix. Známá jsou jeho konferenciérská vystoupení na Loketských jazzových jarech, Karlovarských jazzových dnech, dále na Portách, Sokolovském dostavníku, Loketském kotlíku a dalších...
V Karlových Varech a později i v Chodově spoluzaložil Jazz klub, spolu s panem Mariem Hanáčkem
organizoval Autorskou literární soutěž Chodovská mísa. Je spoluzakladatelem Klubu filatelistů Chodov. Také obnovení Chodovského zpravodaje po roce 1990 je spojeno s osobností pana Podešta.
Pamětníci dodnes oceňují besedy, které moderoval v chodovském KASSU s českými olympioniky, jako paní Danou Zátopkovou, pány Emilem Zátopkem, Ludvíkem Daňkem, Janem Kůrkou a dalšími.
Samostatnou zmínku si zaslouží jeho spoluautorství dvou chodovských publikací. První publikací o Chodově je titul nazvaný Dějiny Chodova, podle přebalu knihy, tzv. modrá kniha. Druhou publikací je Sport v Chodově, kterou k vydání připravil pan Podešt v roce 2009. Při zpracování těchto knižních titulů strávil desítky hodin v Okresním archivu v Jindřichovicích a absolvoval desítky rozhovorů s pamětníky. Chodovští hasiči vděčí panu Podeštovi za to, že v archivu v Jindřichovicích v takřka zapomenutém textu objevil datum založení Chodovského hasičstva. Ti tedy letos oslaví přesně 150. výročí založení.
Město Chodov oceňuje pana Štěpána Podešta za celoživotní precizní, trpělivou, poctivou, svědomitou práci pro své město.
Jiří Jun
(*1942) výtvarník, grafik, kreslíř
Pan Jiří Jun je občanem města Chodova od roku 1966, kdy nastoupil do tehdejšího Palivového kombinátu na využití hnědého uhlí ve Vřesové do propagačního oddělení. Kromě vlastní práce mu byla velkým koníčkem kresba pérkem a tuší, resp. různými pérky a druhy tuší, kterou vyprecizoval k naprosté dokonalosti.
Za svoji uměleckou dráhu nakreslil stovky velice propracovaných kreseb, které vystavoval na samostatných výstavách v České republice a v Německu. Zúčastnil se též více než sedmdesáti kolektivních výstav u nás, v Belgii, Francii, Itálii, Maďarsku, Německu, Norsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a USA.
Za své kresby obdržel pan Jiří Jun desítky ocenění, jeho práce jsou zastoupeny v řadě galerií a v soukromých sbírkách.
Pan Jiří Jun se pravidelně účastní společenského života ve městě, aktivně se podílel např. na vybudování Galerie U Vavřince, ve které sám často vystavuje svá díla a pravidelně se účastní vernisáží.
V prvním volebním období po roce 1989 byl aktivním členem chodovského zastupitelstva.
Město Chodov oceňuje pana Jiřího Juna za celoživotní přínos v oblasti umění a kultury ve městě.