Zamyšlení nad volbami 2014

Zamyšlení nad volbami 2014

Příspěvekod JanSinkule » 20 říj 2014 09:20

Zamyšlení nad komunálními volbami 2014
Letošní komunální volby (10. a 11. října) přesvědčivě vyhrálo současné vedení Chodova. Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM) pod letitým vedením starosty Josefa Hory totiž získalo 50, 98 % hlasů a posílilo tak o čtyři mandáty. Celkem bude mít v jednadvacetičlenném zastupitelstvu 12 křesel.
„Všem voličům bych chtěl poděkovat,“ vzkázal Chodovákům starosta Josef Hora.
Dodal však, že ho ale mrzí poměrně malá volební účast (23, 06 %). „Možná je to tím, že lidé jsou s prací radnice spokojeni a nemají potřebu nic zásadního měnit,“ poznamenal starosta (http://www.mestochodov.cz).
Chodov – S drtivým volebním vítězstvím se s postem chodovského starosty loučí Josef Hora (Sokolovský Deník)
Aniž bych chtěl mluvit v nějakých nostalgických vazbách, volební výsledek je obrovským oceněním naší dosavadní práce (Ing. Josef Hora – Sokolovský Deník)


Myšlenka první:
http://www.mestochodov.cz hodnotí výsledek HNHRM Ing. Josefa Hory jako „přesvědčivé vítězství“. Aby nedošlo k mýlce; uznávám a bez výhrady přijímám volební výsledek v Chodově. Nepovažuji jen však za „přesvědčivé vítězství“, jak bylo napsáno. A úvahu Ing. Hory „Možná je to tím, že lidé jsou s prací radnice spokojeni a nemají potřebu nic zásadního měnit,“ beru jen jako obyčejnou, a možná trochu domýšlivou politickou floskuli.
Sokolovský Deník výsledek v Chodově klasifikuje vítězství HNHRM dokonce jako „drtivé“. Ano je drtivým, ale jen z pohledu „konečných čísel“, nikoliv z pohledu na celkový průběh voleb.
No a tamtéž Ing. Hora uvažuje tak, že volební výsledek hodnotí jako „obrovské ocenění naší dosavadní práce“. Stejná, tolikrát opakovaná floskule jako v předcházejícím případě.
Myšlenka druhá:
Z 11 401 oprávněných voličů se v Chodově zúčastnilo voleb pouhých 2 629, to je 23,06% voličů. Celých 8 772, to je 76,94% jich „zůstalo doma“ a o volby neprojevilo pražádný zájem. Ing. Hora uvažuje tak, že pravděpodobně jsou se situací ve městě spokojení a proto nemají potřebu cokoliv měnit a tudíž ani jít k volbám. Myslím, že kdyby to tak bylo, pak by oněch 76% voličů naopak k volbám přišlo, aby nedejbože k nějaké změně v rozložení sil nedošlo. Zkusme tedy uvažovat opačně.
Kdyby bylo jednou z možností hlasování „NE – nevolím nikoho neb mi nevyhovuje žádné z nabízejících se volebních uskupení a ani žádný z nabízejících se kandidátů“, paky by „možná“ hodnocení výsledku voleb vyznělo takto nebo podobně: „8 772 (76,94%) voličů v Chodově rozhodlo o tom, že si na radnici nepřeje nikoho z nabízejících se kandidátů“ nebo nějak podobně. Na výsledku voleb by to sice nic nezměnilo, ale byl by to významný signál od občanů města pro nově zvolené zastupitelstvo města. Ale skutečně jen „možná“; konečný úsudek je na každém z nás.
Myšlenka třetí:
Kdyby volby do zastupitelstva města, ale skutečně jenom kdyby, probíhaly formou místního referenda, pak by volby v Chodově byly prohlášeny za neplatné neb by zákon vyžadoval účast alespoň 50% oprávněných voličů, tedy zákon o místním referendu po své novelizaci. Nebyla by splněna ani podmínka účasti před novelou – 25% oprávněných voličů. Zdá se, ve smyslu této úvahy, že spojovat volby do ZM s jakýmsi referendem o spokojenosti či nespokojenosti s prací „dosavadního vedení města“ je nesmysl, tedy v případě, že nechceme, aby výsledek vyzněl katastrofálně nepříznivě.
Myšlenka čtvtá:
Nebudu li svojí úvahu zatěžovat preferenčními hlasy a přepočtem hlasů (nemělo by to mít význam) potom platí, že 50,98% odevzdaných hlasů pro HNHRM reprezentuje cca 1340 občanů Chodova oprávněných volit a kteří skutečně volili, z 11 401, což je pouhopouhých cca 12% oprávněných voličů. Hovořit v takovémto případě o „drtivém vítězství“ je nonsens.

Volby jsou však volby a probíhají podle volebního zákona. Neplatí žádná „možná“ a neplatí žádná „kdyby“. Platí jediné, stejně jako ve fotbale či hokeji „vítězství 1:0 je stejně cenné jako vítězství „o parník“. HNHRM volby vyhrálo, získalo většinu v zastupitelstvu města a to nepotřebuje žádných přívlastků. Nezbývá než to uznat. Aby však nedocházelo k potřebě takovýchto úvah, měli bychom se zamyslet nad tím, zda volební akt je skutečně tak náročný úkon, abychom jej čas od času nemohli podstoupit, alespoň ty komunální, které se nás bezprostředně týkají.
JanSinkule
 
Příspěvky: 31
Registrován: 01 lis 2007 11:37

Re: Zamyšlení nad volbami 2014

Příspěvekod Tomáš Horáček » 21 říj 2014 11:30

Jestlipak tu nízkou volební účast sám starosta nemyslel v jisté nadsázce. Volební účast 23% není skutečně žádná výhra. Řekněme si upřímně. Za nízkou volební účastí může jen a jedině LHOSTEJNOST, apatie, netečnost, nezájem. Ať dělá město pro občany co dělá, ať se snaží sebelíp, tak ty lidi k občanské zodpovědnosti prostě nenavede. Volební účast se snižuje snad ve všech typech voleb. Ty komunální se nás bezprostředně dotýkají. Chodov má vůbec jako město dlouhodobě nižší účast od celorepublikového průměru. Lidé jakoby snáze vnímají jen ta negativa než pozitiva. Také nejsem spokojen se vším, co se ve městě děje, ale většinově jsem s prací naší obecní samosprávy spokojen. A přesto k volbám chodím. Je to totiž jeden z mocných nástrojů, jak se podílet na rozvoji dané obce či města. Nebo ovlivňovat vysokou politiku. Lidé ale většinově nad volbami mávnou rukou a raději někde jen remcají co kde se stalo, co se nedělá, anebo argumentují tím, že jejich hlas je stejně k ničemu, že ničemu nepomůže, a že si to ti nahoře stejně udělají po svém. Z toho je cítit jenom blbá nálada. Jako bychom žili v zemi blbství. Co s tím? Možností je samozřejmě několik. Jedna z těch radikálních možností je ta, že by volby byly povinné, tak jak to navrhuje třeba prezident Miloš Zeman, který svůj názor vysvětluje na příkladu zemí jako je Belgie, Lucembursko, Řecko či Austrálie. Otázkou je, jak by se na to tvářila naše česká veřejnost. Další možností, ke které bych se spíše přikláněl je změna volebního zákona a více komunikovat s veřejností proč je důležité nerezignovat na ovlivňování věcí veřejných. Protože, ať už se o volby zajímáme či nikoliv, politika ovlivňuje život nás všech. Voličů i nevoličů. Pan Jan Sinkule uvádí, že alespoň k těm komunálním volbám by měli lidé chodit. Já si však myslím, že důležité je chodit ke každým volbám. Dokonce i k těm do evropského parlamentu. Lidem je tato instituce velmi vzdálená a proto se tyto volby setkávají s největším nezájmem naší společnosti. Díky tak malé účasti jsme se proto společně se Slovenskem stali černou skvrnou uprostřed Evropy. Přitom málokdo ví, že jen v ČR se staví na 6 tisíc různých projektů, které jsou právě financovány z různých evropských sociálních fondů a dotačních titulů. Nebýt některých nezodpovědných a lajdáckých úředníků na příslušných místech, mohli bychom čerpat mnohem více.
Naposledy upravil Tomáš Horáček dne 02 lis 2014 19:47, celkově upraveno 1
Tomáš Horáček
 
Příspěvky: 20
Registrován: 28 led 2008 12:17

Re: Zamyšlení nad volbami 2014

Příspěvekod Tomáš Horáček » 21 říj 2014 12:33

Jinak co se týče referend, mají svůj význam. Někdy jsou věci o kterých by neměla rozhodovat jen obec nebo město. Ať se již jedná o omezení či plošného zákazu hazardu, přemístění nádraží nebo o zachování městských parků, lesoparků a luk před nájezdy developerských společností. Bohužel, i zde se ukazuje, že veškerá práce různých občanských aktivistů přijde nakonec vniveč, protože se prostě nepodaří splnit jednu z podmínek pro závaznost referenda a to, že se ho musí zúčastnit minimálně 35%. Přestože každý člověk na danou problematiku má jistě nějaký názor. Proto by bylo vhodné tuto podmínku procentuální účasti snížit nebo lépe úplně zrušit. Když se podíváme kolik lidí chodí volit například do senátu, tak ten senát prostě ustaven bude, i kdyby se senátních voleb zúčastnilo třeba jen 1% voličů. Nebo dokonce i jeden jediný člověk. Místní referenda by proto neměla být tímto znevýhodňována. Zkrátka, pokud se k něčemu nemá pasivní většina, nechť rozhodne aktivní menšina. I toto je demokracie.
Tomáš Horáček
 
Příspěvky: 20
Registrován: 28 led 2008 12:17


Zpět na Městský úřad

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron