Azylový dům by Chodovu prospěl

Azylový dům by Chodovu prospěl

Příspěvekod Tomáš Horáček » 22 lis 2013 20:23

V říjnovém Zpravodaji města Chodova jsme se mohli dočíst, že město již odprodalo drtivou většinu svého bytového fondu. To málo, co zbylo, se snaží radní odprodat formou obálkové metody. Kdo víc má, ten získává. Je opravdu vidět, že neoliberální kroky v sociální či bytové oblasti nezastaví naše radní ani na úrovni obecní samosprávy, kde by mohli vůči našim občanům přistupovat přeci jen trochu lidštěji nebo tak nějak sociálně citlivěji.
Bývalou ubytovnu českých drah, v Hrnčířské ulici, kterou město odkoupilo v dražbě, by přitom mohlo použít jako bytový dům, který by mohl v našem městě posloužit jako azylový dům. Lidí bez přístřeší totiž nenápadně přibývá, s tím, že počet lidí, kteří jsou ohroženi ztrátou střechy nad hlavou se pohybuje až ke sto tisícům. Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. prostory pro práci svých klientů má. Má i vlastní terapeutické dílny. Azylový dům by našemu určitě prospěl.
Tomáš Horáček
 
Příspěvky: 20
Registrován: 28 led 2008 12:17

Re: Azylový dům by Chodovu prospěl

Příspěvekod pozorovatel » 24 lis 2013 11:35

Umístění lidí do azylových domů nic neřeší. Je to jen hasení požáru. Lepším řešením je požáru předcházet. Myslím si, že celosvětovým problémem je přebujelost tzv. bankovního průmyslu, kdy ten na sebe strhává hodnoty vytvořené ve strojírenství, zemědělství a jiných oblastí vytvářejících nespekulativní, či jiný podobný zisk a dále tento kapitál banka zhodnocuje formou investic, ale i spekulacemi na bankovním trhu. Jak jsem se dočetl, banky také vytvářejí fiktivní finanční objemy se kterými dále navyšují svůj zisk. Banky, pojišťovny ap. vznikly jako služba a proto by se jako služebník měly chovat. Ve skutečnosti jsou to však klienti bank, kdo jim slouží. Dovolím si tvrdit, že banky na relativní chudobě obyvatelstva nehorázně profitují. Není v zájmu bank, aby v kapsách lidí bylo více peněz. Pro banky je mnohem výhodnější když se peníze k lidem dostanou skrze ně formou úvěru, než formou vyššího platu. Tzv. ekonomická krize se určitě netýká bankovního průmyslu. Lidé tedy, i z důvodu přílišného zadlužení, méně utrácejí a někteří dokonce ztrácejí kontrolu nad svými financemi. Ekonomická data ukazují na stálý pokles a není v silách zbohatlíků aby svými útratami, které mnozí z nich stejně realizují v zahraničí, naší ekonomiku oživili.
Logicky je tedy nutné dostat do kapes širokých pracujících mas více peněz a dát jim jistotu stability, aby se nebáli své peníze utrácet. Stavěním azylových domů, vytvářením ghet, sbírkami pro chudé, kterých je stále víc, se problém nemůže umenšit a vůbec ne vyřešit. Vůbec bych si nepřál rovnostářství, je to hluboce demotivující prvek ve společnosti, ale je nutné přehodnotit systém odměňování, kdy se na bankovních kontech některých lidí hromadí astronomické zisky a to většinou v zahraničních bankách a na straně druhé přibývá masa chudých. Tento trend je znakem raného kapitalizmu.
pozorovatel
 
Příspěvky: 89
Registrován: 04 lis 2007 17:34

Re: Azylový dům by Chodovu prospěl

Příspěvekod Tomáš Horáček » 24 lis 2013 18:58

Zdravím a děkuji za reakci na můj příspěvek. Chtěl bych podotknout, že nejen tzv. azylové domy, ale i např. Domy na půli cesty, nízkoprahová denní zařízení či služby následné péče, kontaktní centra, krizová pomoc atd. jsou právě těmi službami sociální prevence, které by měly mírnit dopady chudoby ve společnosti. Naše země dříve patřila k zemím (a to i před rokem 1989), které vykazovaly nejnižší míru chudoby ve společnosti. Chudoba je politická věc, která se odvíjí na hierarchii hodnot ve společnosti. Minulá asociální vláda sice vyzdvihovala nízkou relativní příjmovou chudobu , ale již pomlčela, že právě za jejich vládnutí se zdvojnásobil počet lidí pod hranicí chudoby. Takže pozvolna skutečně dochází k tomu, že dochází k dalšímu rozevírání majetkových nůžek a šíření chudoby.
Například podle Naděje, o.s. je lidí bez domova na 28 tisíc. Z toho 20 tisíc zjevných a přes 8 tisíc skrytých. Naděje právě upozorňuje na chybějící kapacity v azylových domech. Ta také dokládá, že chudobou je v současnosti ohroženo 20 tisíc dětí v ústavní péči )počet dětí v dětských domovech se od roku 1989 zdvojnásobil) a 580 tisíc v neúplných rodinách.
Pro zajímavost o. s. Naděje dokládá, že kupř. v takové Vídni zjistili, že je efektivnější a sedmkrát levnější oddlužit nájemníky , poskytnout jim bezúročné půjčky, než je vyhodit na ulici a pak je řešit jako bezdomovce.
Zato v Praze jsou někteří bezdomovci již 20 let, přitom se odhaduje, že doba návratu do normálního života je trojnásobkem délky bezdomovectví.
A na závěr něco z toho, co se shodou okolností odehrálo pře několika dny na půdě Senátu, kde se uskutečnila konference právě o chudobě v ČR.
Zde bych již jen citoval postoj přední levicové ekonomky Ilony Švihlíkové, která veřejnost seznámila s makroekonomickými souvislostmi chudoby, zejména s důsledky toho, jak se na Západě od první poloviny 70. let snižuje podíl mezd na HDP a jak se od té doby odtrhl od sebe vývoj produktivity práce a mezd, kdy produktivita dále rostla, ale reálné mzdy přitom stagnují nebo rostou podstatně pomaleji (v USA produktivita stoupla o 85%, mzdy ale jen o 35%, v SRN za posledních 20 let produktivita vzrostla o 25%, mzdy ale nikoliv). Upozornila na to, že místo zvyšování mezd rostou půjčky, které ale končí předlužením, kdy pak bublina rostoucí poptávky praská a přináší odbytovou krizi.
Tomáš Horáček
 
Příspěvky: 20
Registrován: 28 led 2008 12:17


Zpět na Městský úřad

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron