Podej nemovitého majetku města

Podej nemovitého majetku města

Příspěvekod JanSinkule » 30 kvě 2013 11:32

Rada obce nesmí vyřadit nabídky na koupi nemovitosti
V rámci právní poradny se Oživení věnovalo častému nešvaru českých obcí, kdy rada rozhodne o zveřejnění záměru prodat nemovitý majetek obce, ale pokud obec obdrží „neočekávané“ nabídky, rada je nepostoupí k rozhodnutí zastupitelstvu.
Ministerstvo vnitra v rámci výkonu dozoru výslovně konstatovalo, že je nezbytné, aby o konečném zamítnutí nabídek rozhodlo zastupitelstvo města, neboť rozhodnutí o převodu nemovitých věcí je vyhrazeno zastupitelstvu města.
Vyloučit nabídky, které nesplnily dané podmínky, by mohl učinit jiný orgán než zastupitelstvo města pouze v případě, kdy by podmínky výběrového řízení předem určilo zastupitelstvo a zároveň pověřilo jiný orgán, aby podle těchto kritérii vyloučil nabídky, které stanovená kritéria nesplní. To se však v daném případě nestalo.
(zveřejněno: Deník veřejné správy)

Několik let kritizuji postup, kdy občan obce ( i kdokoliv jiný) předá Městu prostřednictvím rady města návrh na odkoupení (žádost o prodej) nemovitosti (pozemek, objekt …) a rada města, třeba i z dobrého důvodu, tuto žádost zamítne a dále není nijak a nikým projednávána. Několikrát jsem žádal i Ministerstvo vnitra ČR o stanovisko k této věci. Konečně se mi dostalo jasné odpovědi.
I když se výše uvedené stanovisko ministerstva týká situace, kdy Město, vyhlásí záměr majetek prodat, logicky mi z toho vychází, že stejným způsobem má být projednána i každá jiná „nabídka“ (žádost) o prodej nemovitého majetku Města. Právě proto, že je konstatováno „…je nezbytné, aby o konečném zamítnutí nabídek rozhodlo zastupitelstvo města, neboť rozhodnutí o převodu nemovitých věcí je vyhrazeno zastupitelstvu města.“ Znovu tedy opakuji, že postup by měl být následující: RM obdrží podnět – zajistí k němu vyjádření příslušných odborů – případně vydá své stanovisko, třeba i jako doporučení ZM - určí podnět k projednání ZM a toto sdělí žadateli (zájemci) – ZM projedná a svým usnesením rozhodne. Takto je:
- Dodržen zákon
- Chráněno právo zájemce přesvědčit zastupitele a v konečném důsledku i Město o opodstatněnosti svého podnětu (své žádosti)
(pozn.: ač se to může zdát překvapujícím, zastupitelská demokracie není jen o tom, že je rozhodovací pravomoc předána voleným zástupcům a tím to hasne. Je i o tom legálně využít volených zástupců, pokud je přesvědčím, k podpoře „mé věci“.)
Splnění nezbytné podmínky „vyhlášení záměru majetek prodat“ může nastat buď již z popudu rady, pokud RM striktně prodej nevylučuje, nebo z příslušného usnesení ZM, pokud toto dojde k závěru, že prodej podpoří.
JanSinkule
 
Příspěvky: 31
Registrován: 01 lis 2007 11:37

Zpět na Usnesení rady a zastupitelstva

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron