ZUŠ Chodov a ZŠ Husova ulice Chodov

ZUŠ Chodov a ZŠ Husova ulice Chodov

Příspěvekod JanSinkule » 10 črc 2012 06:42

K tomu co se dělo kolem ZUŠ Chodov a ZŠ v Husově ulici.
Rada města Chodova přijala usnesení o sloučení obou výše uvedených škol. Doslova „projednala návrh na sloučení příspěvkové organizace Základní škola Chodov, Husova 788, okres Sokolov a příspěvkové organizace Základní umělecká škola Chodov, okres Sokolov ke dni 31. 7. 2012“ a ukládá starostovi města projednat záměr s řediteli příspěvkových organizací a zajistit vypracování harmonogramu úkonů nutných k zajištění organizační změny a jeho předložení radě města. Zároveň ukládá vedoucí OŠKV předložit návrh zřizovací listiny příspěvkové organizace Základní škola a Základní umělecká škola Chodov, okres Sokolov k projednání radou města a předložit radě města návrh usnesení pro jednání zastupitelstva města. Současně ukládá ředitelům dotčených příspěvkových organizací nevyřazovat žádný majetek z příslušných evidencí bez předchozího písemného souhlasu zřizovatele. Co z takovéhoto usnesení vyplývá?
1. Textace usnesení nutně vede k oprávněné domněnce, že je již rozhodnuto a s řediteli škol má být pouze jednáno o realizaci záměru (je určeno datum sloučení, „zajistit vypracování harmonogramu úkonů nutných k zajištění organizační změny“, „předložit návrh zřizovací listiny příspěvkové organizace ZŠ a ZUŠ Chodov“)
2. Tento návrh nebyl před rozhodnutím o záměru školy sloučit a přijetím usnesení rady projednán s řediteli dotčených škol
(viz. usnesení „projednat s řediteli“).
3. Logickým důsledkem realizace usnesení je zrušení příspěvkové organizace ZUŠ Chodov a zrušení ZŠ Husova ulice, Chodov.
Jakákoliv následná argumentace starosty a místostarosty týkající se toho, že jde o návrh a celá věc bude se zainteresovanými stranami projednána je tudíž naprosto lichá – lze ji považovat pouze za „obraný manévr“, , i když dosti neobratný a reagující na nesouhlas veřejnosti. Logicky měl být záměr projednán s řediteli a případně sdruženími zastupujícími žáky (nebo rodiče žáků?) obou škol – veřejností před přijetím usnesení rady. Tím spíše, nebyla li věc dopředu projednána ani příslušným orgánem rady města. Rada města Chodova hlasy všech svých členů tedy rozhodla ve věci, která se bezprostředně týká občanů města a to ve velmi citlivé oblasti (jejich dětí) naprosto autoritativně, bez znalosti názoru odborníků a bez znalosti názoru ředitelů škol. Vše by prošlo bez problémů, kdyby názor ředitelů a veřejnosti nebyl zcela odlišný od názoru rady. Důsledkem postupu rady města bylo, že:
- Ředitelé obou škol záměr nedoporučili – svůj postoj odborně zdůvodnili
- Veřejnost kategoricky protestovala.
Ať byla reakce ředitelů či veřejnosti jakkoliv rezolutní či jen prostým konstatováním nesouhlasu, byla zcela legitimní, v mezích zákona a taktéž v mezích jakéhokoliv demokratického procesu (ředitelé jsou, alespoň myslím, dostatečně odborně sběhlí a město je stále ještě veřejnoprávní korporací). Koneckonců to uznalo i Zastupitelstvo města Chodova, když svým usnesením proces slučování škol ukončilo (nebo snad jen pozastavilo do doby, kdy budou na místech obou ředitelů osoby podstatně vstřícnější). Jiný názor na to mělo či má vedení města (především starosta a místostarosta). Reakci ředitelů a veřejnosti označili za neadekvátní, ba dokonce hysterickou a následně, sice v mezích zákona a práv zřizovatele obou škol, vyhlásilo výběrová řízení na pozice ředitele ZUŠ a ZŠ v Husově ulici. Právě jen těchto dvou škol. Na zasedání zastupitelstva starosta na přímý dotaz, co ho vedlo k tomu, aby takovéto rozhodnutí podpořil, odmítl své důvody sdělit. Jiný člen rady uvedl, že má pocit, zdůrazňuji pocit, že Mgr. Stojan vlastně ani školu neřídí, místostarosta Pizinger uvedl, že jej vždy když navštíví partnerské město mrzí, že Chodov nemá své hudební těleso (což ostatně není až tak pravda) a všichni radní shodně přijali argument, že komunikace ředitelky Juhásové s vedením Města není dobrá. Obyčejný pocit nebo neexistence dechovky je pro naše radní dostatečným důvodem k tomu, aby zasáhli do kariéry dvou lidí, aby odstranili z vedení škol odborníky a praktiky, kterým pravidelně, pokud na to stačil mzdový fond jimi řízených škol, přiznávali mimořádné odměny právě za jejich dobrou práci (nedovedu si představit, že za špatnou práci nebo něco jiného). Co se týče oné nedostatečné komunikace, pak sama příprava záměru sloučit obě školy a samotného usnesení bez účasti obou ředitelů svědčí proto, že nedostatky v komunikaci byly minimálně na obou stranách. Navíc výsledky obou výběrových řízení na mě, pod dojmem referencí lidí zainteresovaných ve školství (nikoliv však kteréhokoliv z odvolaných ředitelů), působí spíše dojmem trestu či dokonce msty za to, že si dovolili vyjádřit zcela opačný názor od názoru chodovských radních. A není to jen můj názor, ale jistě názor nevýznamně menšinový. Bohužel. Minimálně v osobě ředitelky Juhásové Chodov ztratil personu, kterou nám „záviděly“ školy v celém karlovarském kraji, ne li v celé ČR. Zřejmě takové lidi Chodov nebo vedení Města nepotřebuje. A to vše při vší úctě k osobám nově jmenovaných ředitelů, kterým přeji, aby se jim práce dařila, aby dokázali vždy bezkonfliktně obhájit své odborné postoje, aby u nich vynuceně nepřevládla povinná loajalita k názorům vedení města, tedy aby jejich práce byla především ku prospěchu žáků jejich škol.

Jan Sinkule
člen Zastupitelstva města Chodova
JanSinkule
 
Příspěvky: 31
Registrován: 01 lis 2007 11:37

Re: ZUŠ Chodov a ZŠ Husova ulice Chodov

Příspěvekod Matr » 16 črc 2012 15:20

Jednoduše napíši jen - odpůrce odstranit, přátele dosadiť a pak sloučit toď můj pocit. KDY UŽ PŘÍJDE I NA CHODOV ZMĚNA A DO VEDENÍ ALESPOŇ TROCHU CHARAKTERNÍ LIDÉ.
Matr
 
Příspěvky: 1
Registrován: 16 črc 2012 15:15


Zpět na Usnesení rady a zastupitelstva

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron