"Nové" webstránky

"Nové" webstránky

Příspěvekod nespavec » 03 úno 2014 14:08

Tak se tak koukám a hle město Chodov má nové webové stránky.

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :lol: :D :lol: :D :lol: :D :lol:

No tak to se vám tedy povedlo.
Takovej HNUS :shock:
V únorovém zpravodaji se pan místostarosta jimi chlubí, ale řekl bych že ke chlubení je hodně hodně moc daleko.
Kdybych si nevšimnul dole na stránkách copyrightu že je dělal LEBEN - grafické studio, tak bych si myslel že jste si je nechaly vyrobit nějakým studentem.
Pane místostarosto jestli těmto stránkám říkáte, že jsou moderní, přehledné a funkční, no tak jo, ale v devadesátých letech minulého století.
Na to že firma LEBEN na vytvoření nových webstránek města Chodov měla čas asi tak 5 měsíců (informace z vypsaného výběrového řízení) je to dosti odfláknutá práce. A ještě takové prachy za to - 96.800,- (zase informace z vypsaného výběrového řízení) - viz. stránky města->RADNICE->Informace o veřejných zakázkách http://twist.mestochodov.cz/ost/zakazky/akce/index.php?frame

Obrázek z webkamery již nebude ?????

A co design pro mobilní zařízení ?????
Na tabletu nebo smartphounu se sice stránky zobrazí, ale o designu pro mobilní zařízení se vůbec nedá hovořit !!!!!

Že jsou v textech překlepy, to beru jako malé mušky na kráse.
Ale také si s tím někdo mohl dát práci a provést korekci textů.

A co webgalerie nebylo by také vhodné ji předělat ?????
Vždyť WordPress ve kterém jsou tyto stránky dělány nabízí určitě hezké webgalerie.
Tím chci poukázat třeba i na zobrazování obrázků ze stránek. Některé obrázky mají aktivní odkaz a jiné nemají, ale ten aktivní odkaz je jako za začátků tvorby webstránek.

Toť zatím vše.

A klidně mne i kamenujte.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
nespavec

Re: "Nové" webstránky

Příspěvekod Holečka » 04 úno 2014 18:38

Nespavče, tvůj příspěvek mě tak pobavil, že jsem neodolal a přihlásil se do fóra. Jestli jsou ty nový stránky z 90, tak by mě zajímalo, z jakých let byly podle tebe ty předchozí, ze 70? Já osobně jsem rád, že se radnice zbavila tý děsivosti, která na adrese města najížděla doteď a konečně to nahradila něčím normálním. Jinak nevím, co máš za mobil, ale mně to na mobilu jde úplně normálně.
Holečka

Příspěvekod nespavec » 05 úno 2014 01:11

Také tě zdravím Holečku nebo Holečko ;)

Začnu mobilem.
Vlastním SONY Z1, takže určitě ne žádné ořezávátko. 8-)
Stránky se mi zobrazují také zcela normálně. Ale není to žádný mobilní zobrazení natož mobilní design.
To co se mi zobrazuje teď na mobilu si lehce nasimuluji i na PC.
Otevřu stránky v nějakém internetovém prohlížeči a začnu si zmenšovat jeho šířku až se dostanu na tzv. "mobilní zobrazení". :lol:
Co ta spodní posuvná lišta ???
Na PC kde mám FULL HD rozlišení se zobrazuje a to asi není moc košér.

Přirovnání ke stránkám z 90. let bylo hlavně z důvodu jak se zobrazují obrázky, které jsou tzv. aktivní.
- Viz sekce HISTORIE. Po kliknutí na obrázek se mi tento zobrazí jako samostatný jpg soubor. Takhle se ale přeci zobrazovaly obrázky ve "webovém pravěku" ??? Pokud bych měl vzít v potaz tu místostarostovu modernost, tak by se obrázek měl zobrazit pomocí nějakého lightbox klonu (NextGen, prettyPhoto, ...).
- Dále co ta strohost stránek , kde jsou jen texty bez obrázků ???
To alespoň ty předchozí stránky měly i nějaké ty obrázky např. v sekci školy, MP, ...
- Předchozí stránky měly i vyhledávání. Což současné nemají !!!. Jako v 90. letech kdy vyhledávače byly ještě v plenkách :)
- Sekce psy. Předchozí stránky měly lightbox pro zobrazení pejsků. Současné ani náhodou !!!

Tak co stačí tyto rozdíly :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A můžeš zase kamenovat Holečku nebo Holečko ;)

.
nespavec

Příspěvekod Holečka » 06 úno 2014 10:33

To, co popisuješ, je právě nejmodernější přístup ke zobrazování na mobilu. Jmenuje se to responzivní design, víš? Asi ne.

Hele, nedělals tu předchozí katastrofu náhodou ty? Jinak si opravdu nedokážu vysvětlit, s jakou energií se pouštíš do obhajování těch starejch stránek. Předchozí stránky byly prostě to nejstrašnější, co kdy českej web viděl, kdo to nechápe, musí mít problém se spaním.
Holečka

Příspěvekod robert franče » 06 úno 2014 16:56

Holečka píše:To, co popisuješ, je právě nejmodernější přístup ke zobrazování na mobilu. Jmenuje se to responzivní design, víš? Asi ne.

Hele, nedělals tu předchozí katastrofu náhodou ty? Jinak si opravdu nedokážu vysvětlit, s jakou energií se pouštíš do obhajování těch starejch stránek. Předchozí stránky byly prostě to nejstrašnější, co kdy českej web viděl, kdo to nechápe, musí mít problém se spaním.

Ja to nechapu a problem se spanim nemam. :D
Musim reagovat, jelikoz jsem byl pri tom, kdy se nove stranky vyvijely. A myslim, ze v dobe sveho vzniku byly ve spouste veci unikatni. Snaha tehdy nebyla udelat designove nejpovedenejsi stranky, ale vytvorit za nima takovy system, ktery by je udrzoval pokud mozno co nejvice aktualni po strance obsahove. ty stranky byly postavene jako nastavba nad tehdejsim informacnim systemem radnice s myslenkou, ze pokud jednou urednik neco zada do informacniho systemu v ramci sve prace, melo by se to pokud mozno automaticky zverejnit na webu. myslim, ze cast veci se podarila (dokonce ty stranky byly oceneny), cast veci nevysla. ale vzhledem k nakladum na jejich porizeni a k tomu, ze na meste nefunguje zadny tiskovy mluvci, spravce obsahu stranek nebo nejake PR oddeleni, byly stranky plne informaci. uznavam, ze v posledni dobe byl ten design uz opravdu z jineho desetileti, ale to se nyni zmenilo.

K novym strankam - ja bych se nevyjadroval o designu. Kazdy mame trochu jiny pohled na to co je hezke. Myslim, ze je dulezite, zda jako navstevnik stranek rychle najdu informace co potrebuju a ty informace jsou pokud mozno aktualni. Nepredpokladam, ze bude mesto investovat do platu nejakeho novinare pisiciho na web clanky a davajiciho tam fotografie, a tak musi fungovat opet nejaky pokud mozno automaticky system zverejnovani informaci uz jednou zadanych do mestskeho informacniho systemu. myslim, ze clenenim do urcitych bloku (dlazdic?) jde ten web dobrym smerem. ted jen doufam, ze se podari zapojit spolky, kluby, mestske spolecnosti a treba i obcany do plneni obsahu techto stranek nad ramec popisu cinnosti mestske spravy. mesto podporuje nejednu akci a prispiva velkou merou i spolkum, bylo by tedy dobre videt, ze se toho v Chodove deje vice nez si kdekdo mysli...

Drzim strankam palce a doufam, ze tam bude spousta zajimavych informaci o meste. Ja jsem pro dobry obsah i treba v mene dokonalem obalu.
robert franče

Příspěvekod nespavec » 06 úno 2014 23:35

Díky za poučení Holečku. :shock:
O responzivním designu samozřejmě vím. Pro ostatní více viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Responzivn%C3%AD_web_design.
Já ale nepsal o zobrazení na mobilu nebo tabletu ale právěže o mobilním designu.
Abys věděl co jsem měl na mysli tak ti uvedu příklady stránek, které mají i tzv. mobilní verzi, takže si je zkus zobrazit jednak v PC a pak na mobilu nebo na tabletu :
Pro informaci cituji z webstránek WEBNODU :
Web, který není na mobilní uživatele připravený, je nepřehledný a načítá se příliš pomalu.

Což bohužel přesně platí pro stránky města, kde načtení stránky na mobilu trvá skorem 30s :roll: :? :o

A přesně jak píše bejvalej tajemník :
Ja to nechapu a problem se spanim nemam. :D

Holečku ukaž mi prosím kde v mých textech je obhajoba starých webstránek ?????

Se starýma stránkama nemám společného lautr nic !!! Takže žádná jejich obhajoba.
To spíše ty s těmi novými něco společného jistě máš, když víš v jakém designu jsou dělány :mrgreen:
A ještě je dokážeš ty obhajovat ale vůbec se nezajímáš o to na co poukazuji, že by se mělo zlepšit popřípadě opravit.

Ale aspoň něco z mých námětů a připomínek se objevilo.
WEBCAMERA

Teďka ještě něco s těma obrázkama udělat.
Zkontrolovat překlepy v textech.
Zkontrolovat také funkčnost odkazů. Ne vždy odkazují kam mají ;)
Dodat třeba mapu stránek nebo vyhledávání, ať se dají informace rychle najít a nemusí se proklikávat skoro celý web než se něco najde.

V předchozích mých příspěvcích a i v tomto jsem nadhodil konkrétní argumenty, které moc nekorespondují se slovy nebo spíše písmenky pana místostarosty v únorovém zpravodaji o :
Osobně jsem rád, že se podařilo zrealizovat stránky moderní, přehledné a funkční.
...
Jsem přesvědčen, že se podařilo vytvořit stránky přehledné a že zde najdete veškeré informace.

Tak Holečku jsem teďka zvědav s čím konstruktivní přijdeš a nebo si zase budeš plácat játra kecama okolo horké kaše :?: :?: :?: :?:

.
nespavec

Příspěvekod gruby » 08 úno 2014 19:52

Ty stránky jsou opravdu špatné, z hlediska designu je to diletantismus. Styl okopirovaný z Modern UI - tj. spousta nevyužitého prostoru a pár dlaždic. Na Full HD rozlišení se ani těch pár informací a prolinků nevejde na mainpage, hlavně že většinu prostoru zabírá dynamický slideshow, který vůbec nedpovídá zbytku stránek. Podle podmínek navíc stránky měly být přehledné na výrazně nižším rozlišení. Čitelnost textu je tragická, logika členění také. Původní stránky sice nebyl žádný top designu, ale stránky byly čitelné a nesrovnatelně přehlednější, logika členění byla také lepší.
O absenci verze pro mobilní verze se nemá cenu ani bavit.
Ona byla už fraška samotná poptávka - výběrové řízení se značně subjektivním hodnocením 50% cena a 50% názor 20ti ANONYMNÍCH laiků, přičemž nabídky naopak anonymní být nesměly a musely být nadepsány i obálky, svědčí jen o tom, že toto VŘ bylo opět a jako vždy ušito pro někoho konkrétního.
gruby

Příspěvekod nespavec » 10 úno 2014 23:47

Tak co gruby také máš problémy se spaním :?: :lol: :lol: :lol: :lol:
Holečka píše:To, co popisuješ, je právě nejmodernější přístup ke zobrazování na mobilu. Jmenuje se to responzivní design, víš? Asi ne.

Design stránek ve stylu Modern UI dříve METRO určitě dobrá a zajímavá myšlenka, ale absolutně nedotažená a totálně zpackaná.

O designu ale přeci nejlépe vím HOLEČKA
viď
:D :lol: 8-) :mrgreen:

A koukám že další "vychytávka" se již zrealizovala.
ALE jak no fuuuuuj. :x
Grafiku-designere přestaň již popíjet a než pustíš svůj výtvor do světa tak se na něj alespoň podívej za střízliva, jinak nedokážu pochopit že obrázky zobrazované pomocí toho lightbox pluginu mají textové popisky ve fontu, který si nerozumí s českou diakritikou.

A další :!:

V pejsích se objevil odkaz na FACEBOOK.
Určitě zajímavý počin provázat stránky s FACEBOOKem.
ALE pročpak není zobrazen celý tento FACEBOOKový plugin :?:

No nic možná se dočkáme že tyto stránky budou již brzy plně zprovozněny ;)
Ale možná se pletu.
Vždyť přeci již měly býti v provozu od 21.12.2013, takhle je to napsáno v poptávkovém-výběrovém řízení.
Nu což 2 měsíce sem nebo tam vždyť jde přeci o ...

.
nespavec

Příspěvekod JanSinkule » 17 úno 2014 10:55

Hodnocení nových web stránek města
Grafika, vzhled, logická stavba, tedy „konstrukce stránek“ je hodnocena účastníky diskuse, kteří tomu zřejmě rozumějí, ví o čem mluví. Já to neumím a tak se soustřeďuji na obsah stránek.
Web stránky by měly být jakousi „branou“ do samosprávy, měly by jí přibližovat občanům města, měly by je informovat o tom, jak je samospráva vykonávána, s jakými výsledky, měly by informovat na základě čeho a jak zastupitelé rozhodovali. Měly by umožnit občanům zapojit se do samosprávy. To vše je podstatou a účelem. Jak tuto úlohu http://www.mestochodov.cz plní?
Odkaz Radnice, Volené orgány (usnesení, zápisy), Usnesení zastupitelstva města
Zájemce má k dispozici Zápis, Přijatá usnesení, Zvukový záznam z jednání.
Zcela chybí:
a) Presenční listina, tj. záznam toho, kdo se jednání zúčastnil (v zápisu je pouze odkaz „viz. presenční listina),
b) Podkladový materiál, který popisuje předmět bodu jednání, který zastupitelé projednávali a ke kterému následně přijali usnesení (alespoň tam, kde tomu, ani vzdáleně nic nebrání), rozpočet, rozbor hospodaření, návrhy rozpočtových změn, vydávané obecně závazné vyhlášky, návrhy financování investičních akcí, hospodaření a „věci“ týkající se organizací Města nebo Městem zřízených ….,
c) Jmenný seznam o tom kdo a jak v dané věci hlasoval.
Odkaz Radnice, Volené orgány (usnesení, zápisy), Usnesení rady města
Pro tuto volbu v podstatě platí totéž, co pro volbu Zastupitelstvo města, a to bez ohledu na to, jestli je zasedání rady veřejné nebo neveřejné.
Myslím si, že tyto informace jsou pro občany důležité nejen proto, že by měli vědět, o čem samospráva rozhoduje, na základě čeho a jak, ale i z důvodu, že potřebují vědět i to, jak se jimi zvolení zástupci jednání zúčastňují, jaké zaujímají názory a jak se rozhodují. Toto považuji za primární a, možná, nejdůležitější informaci. Jednoduše proto, že bez ní se lze jen těžko rozhodovat o tom, zda zastupitelé jednají tak, jak od nich voliči očekávají. Bez takovéto informace se lze jen těžko rozhodovat o tom, zda tyto lidi volit znovu nebo „dát příležitost“ někomu jinému.
Tatáž volba, Zvukový záznam jednání a zápis z jednání
Zvukový záznam z jednání je věc dobrá, ale v žádném případě nemůže suplovat Zápis z jednání. Z tohoto důvodu musí Zápis splňovat vše, co je uloženo zákonem a jednacím řádem. V první řadě musí zápis být věrným přepisem toho, co bylo na jednání řečeno (nezkráceně, bez úprav). Formulace, která se v zápisech z jednání ZM objevuje „Na připomínky reagovali ……..“ aniž by bylo zapsáno jak, je nejen nepřípustná, ale také zcela k ničemu.
Další nástroje, které by měla tato volba obsahovat
a) Chybí jakákoliv možnost vyhledávání, alespoň v přijatých usneseních. Podle čísla, textu, názvu „věci“. Tuto možnost by měli přivítat především zastupitelé, ale ani pro občany není k zahození.
b) Chybí i možnost „sumarizace aktivity“ jednotlivých členů zastupitelstva. To je, chybí možnost vyhledání zastupitele podle jména s nabídkou „jak hlasoval“, „co při jednáních řekl“, „jak se účastní zasedání toho či onoho voleného orgánu“ s možností souhrnně nebo konkrétně k dané projednávané věci. Opět jde o možnost občanů hodnotit práci a názory jimi zvolených zástupců.
c) Doporučuji zavést praxi „jednotné klasifikace, jednotného označování“ projednávaných věcí (např. Rozpočet města – návrh pro rok xxxx, Sportovní hala Chodov – název konkrétně projednávaného problému …) proto, aby bylo možné nabídnout i volbu výběru podle projednávaného problému s možností „zúžit jí“ na jednotlivého člena voleného orgánu. Důvody takového návrhu jsou nasnadě. Přehled o tom, co bylo v takovémto konkrétním případě projednáváno, na základě čeho, jak se k problému stavěli jednotliví zastupitelé, jaké rozhodnutí bylo přijato a proč.
Odkaz Radnice, Vývoj příjmů a výdajů města
Jsem toho názoru, že toto je naprosto speciální volba. Jednak proto, že jde o zákonem danou problematiku, u které je explicitně dána účast voličů, jednak proto, že zobrazuje záměry Města a výsledky hospodaření – splnění nebo nesplnění těchto záměrů. Zpřístupnění aplikace ministerstva financí MONITOR je jistě pokrok v podávání této informace, ale doporučuji rozšířit nabídku o:
a) Předzpracované reporty o vývoji příjmů, výdajů a financování v čase,
b) Předzpracované reporty o vývoji finančních prostředků města v čase,
c) Předzpracované reporty o výdajích na jednotlivé významné investice (např. od 5 mil. výše),
d) Předzpracované reporty (sumární) o vývoji výdajů podle jednotlivých kapitol v čase,…
Samozřejmě s vysvětlujícím, případně zdůvodňujícím komentářem. Jakkoliv je aplikace MONITOR možná (nemám zatím zkušenost) dobrá, ne každý je schopen si reporty vytvářet, ne každý na to má čas.

Profil zadavatele
Profil zadavatele je vskutku dobrou nabídkou informující o veřejných zakázkách, dokonce umožňuje i zpětné vyhledávání. Jako takový by si zasloužil výraznější speciální nabídku v menu http://www.mestochodov.cz (to je snad jediná moje připomínka ke „grafice stránek“).

Diskuse
Možnost diskuse je jediným fórem, kde voliči mohou vyjadřovat svoje názory. Jako taková by měla být jednodušeji dostupná. Možná by ji bylo vhodné členit alespoň na oddíly:
a) Názorové fórum a diskuse o názorech (to co vlastně dnes existuje),
b) Oddíl „interpelací“ na členy zastupitelstva města. Jestliže apelujeme na aktivní účast občanů při řešení problémů města, zdá se mi tato možnost, navíc k osobním schránkám zastupitelů, účelnou. Přirozenou součástí by mohl být bod
c) Návrhy, podněty členům zastupitelstva od občanů města. Zde by měli mít občané možnost veřejně se obracet se na členy ZM se svými podněty s cílem osvojení si návrhu zastupitelem a jeho přenesení do programu ZM.

Městské organizace, Městské společnosti, Příspěvkové organizace, Školy a školská zařízení
Informace o existenci těchto organizací s odkazem na jejich vlastní web stránky je jistě dobrá. Ovšem chybí informace o jejich hospodaření, výsledcích hospodaření a vazbě na rozpočet Města. Jednoduše by bylo vhodné tento přehled doplnit přehledným a srozumitelným reportem o finanční a hospodářské stránce této oblasti.

Jistě jsem se nezabýval vším, jistě leckoho napadne něco jiného, jistě si mnozí budou myslet bůh ví co o mě a mém názoru. Mluvíme li však o „otevřenosti samosprávy“ a slovo samospráva není odvozena od „sám spravuji“, ale od „sami si spravujeme“, pak si myslím, že nejsem zase až tak „mimo mísu“.
JanSinkule

Příspěvekod Petr Hovorka » 03 bře 2014 12:16

Po delší době jsem zabrousil na webové stránky našeho města a musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen. Absolutní přehlednost a jednoduchost. Možnost najít jakoukoliv informaci během pár vteřin starým stránkám chyběla.
Líbí se mi zobrazování nejbližších akcí, o kterých bych se ani nedověděl, protože zase nejsem tak aktivní, abych je složitě hledal.
Nové stránky jsou, dle mého názoru, prostě super. Mnoho informací schovaných pouze v několika blocích je prostě "pecka". Stránky nebudí dojem, že by se nějaké informace "záměrně" schovávaly a složitě vyhledávaly.
Staré stránky byly ve své době jistě dobré, ale i mně se už poslední dobou nelíbily a byly prostě "out" a jsem rád, že vznikly nové.
Podíval jsem se i do diskusního fóra a vyzkoušel jsem si tedy fungování stránek na mém čínském smartphonu Prestigio, což by mě, musím říci, ani nenapadlo.
Na mobilu na mě ta jednoduchost členění zapůsobila ještě o mnoho lépe. Tady jsem si uvědomil, že stránky jsou opravdu moderní, rychlé a přehledné. Vše se mi bez problémů zobrazuje.
Díky novým stránkám se budu na web města dívat častěji.
Je ale dobře, že tu zaznívají i negativní hlasy, což také vyjadřuje zájem o dění ve městě. Uvítal bych více příspěvků občanů našeho města neschovaných pod anonymními příspěvky.
Petr Hovorka

Zpět na Městský úřad