Městu stále nebyla proplacena dotace na halu

Příspěvekod JanSinkule » 23 kvě 2013 11:45

Vedení Města to „děsí“

A aby ne. Jedná se o bezmála 72 milionů a ty by v případě neproplacení Městu skutečně chyběly. V tisku proběhly zprávy, že vedení Města uvažuje o tom, že se bude o proplacení dotace případně soudit. Nevím s kým (s Karlovarským krajem nebo s ČR, nebo s ROPem) a netroufám si odhadnout s jakým výsledkem. Mám li pravdu, že přidělení dotace je výběrové a nárok na proplacení nevzniká ani po podpisu smlouvy o poskytnutí dotace, pak by to byla nejspíš skutečně zbytečná pře. Nemám li pravdu, potom je potřeba počítat i s tím, že soud bude probíhat několik, řadu let, s nejistým výsledkem, pravděpodobně s povinností zaplatit soudní poplatek a s možností, že záležitosti kolem nešťastného ROP Severozápad budou kladně pro Město vyřízeny ještě dříve, než se soud začne naší případnou žalobou zabývat, ale možná i s tím důsledkem, že případné proplacení po takovémto rozhodnutí bude odloženo až do rozhodnutí soudu??! Nevím určitě, ale zákoutí výkonu práva v ČR skýtá řadu možností a překvapení. Doufám tedy, že vše bude zváženo a řádně promyšleno a připraveno.
Jisté je jen to, že Město má problém a ne malý problém. Na to, čím byl způsoben, může být názor různý. Můj je následující.
V první řadě jde o vliv možností dotačních programů na způsob hospodaření měst a obcí v ČR. Prostě se stalo zvykem, že chce li někdo realizovat investici, požádá o dotaci, je li mu přidělena vyřídí si úvěr a předpokládá, že jej v okamžiku proplacení dotace splatí. To je i případ Chodova. Myslím, že to je špatně. Správný a opatrný hospodář by měl postupovat tak, že si zajistí potřebné prostředky sám, v případě úvěru s jistotou, že jeho splácení mu nepřinese závažné problémy a že jedna stavba neomezí rozvoj města na řadu let. Takto svůj projekt realizuje a případně získaná dotace je pro něj bonusem (jednoduše ušetří). Asi by se realizovalo méně investic, ale bezpečně. V komerční sféře je to praxe běžná desítky ne li stovku let. Ve veřejné správě na takovéto „hospodaření“ dokonce banky vytvořily úvěrové programy???
Druhou věcí je samotný princip rozdělování takovýchto peněz. Nejprve jsou odvedeny do Bruselu, pak přiděleny ČR, ta je určí na různé ROPy a tam jsou rozdělovány obcím a jiným subjektům (zjednodušeně). Jak se ukazuje, stále platí „Vozíte li své zlato a zboží horskými soutěskami a černými hvozdy, počítejte, že budete okradeni. Čím delší cesta, tím více lapků.“ No a nejspíš se přeneseně stalo. S dotacemi se nezacházelo podle stanovených pravidel.
Třetí věcí je reakce vedení Města, starosty, místostarosty. Jistě je v pořádku, že nejsou se stavem věcí spokojení, jistě je v pořádku, že kde mohou, pracují tak, aby Město dotaci dostalo proplacenou, jistě je v pořádku, že jsou nespokojení a situaci kritizují. To ano. Má li Město Chodov vše v pořádku, proběhla li stavba tak, jak měla, byla li dotace přidělena a nebyla porušena pravidla výběru projektu a všeho co přidělení dotace předchází, pak jistě můžeme být rozladění z toho, že vůbec takový problém máme. Jenže je zde podmiňovací způsob „má li“, „proběhla li“, „byla li“. Minimálně v procesu posuzování a výběru projektů byla na úrovni řídících orgánů ROP Severozápad shledána „systémová chyba“, kterou tyto orgány uznaly a tudíž musí akceptovat i na tuto chybu se vztahující část korekce požadované Evropskou komisí. Myslím, že je tedy korektní počítat s plošným postihem i těch příjemců dotace, kteří „mají jinak vše v cajku“. Korektní vůči ostatním členům EU i vůči ostatním „ROPům“ v ČR, vůči ostatním obcím v ČR, kteří tyto problémy nemají. Druhá část korekce (podíl na jejím uhrazení) se již týká konkrétních projektů, u kterých byly shledány chyby či dokonce porušení pravidel různé míry závažnosti. V tomto případě by mělo platit elementární ustanovení smluv o poskytnutí dotace – „dotace je krácena nebo odmítnuta v případě, že příjemce ….“. No a selhal li ROP Severozápad jako takový, je li zde dokonce podezření i na spáchání trestných činů, pak selhaly i orgány ROPu, selhali lidé, kteří v těchto orgánech „seděli“ a selhala i příslušná ministerstva. Každý svou měrou, a zde by bylo zase korektní stejnou měrou přijmout i důsledky. Tak to funguje ve slušné společnosti neovlivněné neslušnou politikou (I politika může být slušná je li reprezentována korektními lidmi. Není, politika, žádným „svinstvem“, ale jen a jen prostředkem správy věcí veřejných). Každá kritika současného stavu by měla mít toto na mysli, každý výrok o nezavinění daných problémů by měl mít toto na mysli, každý, kdo se v této věci odvolává na to či ono a dožaduje se svého práva, by měl myslet i na výše uvedené. Pak lze problém rychle, ale nejspíš i bolestně, sprovodit ze světa.
NE NEJSEM PŘÍZNIVCEM EVROPSKÉ UNIE V JEJÍ DNEŠNÍ PODOBĚ. ZÁSADNĚ NE, ALE V TOMTO PŘÍPADĚ, V PŘÍPADĚ ROP SEVEROZÁPAD A PROBLÉMŮ, KTERÉ ZDE VZNIKLY A JAK JSOU NA ÚROVNI ČESKÉ REPUBLIKY (NE)ŘEŠENY MI NEZBÝVÁ NEŽ S JEJÍM POSTUPEM SOUHLASIT. Jednou jsme „účastníky zájezdu“ (EU), přijali jsme pravidla, a tudíž musíme dokázat obhájit, že jsme je i dodrželi. Nedokážeme li to, pak EU houby zajímá proč. To je jen naše věc a s tím se musíme popasovat my sami. No a v Čechách jsou jako vždy všichni nevinní. JENŽE V DOPOSUD SNAD JEŠTĚ „NORMÁLNÍM“ SVĚTĚ NÁM NA NAŠE „JÁ NIC, JÁ MUZIKANT“ A MILIONY JSOU V HAJZLU, KAŠLOU. Jednoduše nám řekli – teď parafrázuji Švejka - „nedodrželi jste, co jste dodržet měli, tumáte přes držku. Jó disciplína musí bejt, vy klucí pitomí. Jak by to vypadalo, kdyby ve Stromovce na každým stromě visel jeden voják jako vopice. A že je to u vás lajdák vedle lajdáka a lump vedle lumpa nás nezajímá. TAK TO NÁM Z EU VZKÁZALI. Je jen na nás, abychom přesvědčili, že nemají pravdu – zatím jsme to nedokázali. Snad si to vezmeme k srdci. Ono totiž, budou li u nás všichni pořád přinejmenším svatí, ale miliony, desítky milionů či miliardy z různých rozpočtů budou mizet neznámo kam, budou neúčelně vynakládány bůh ví na co, či budou utráceny zbytečně (veškeré formulace jsou převzaty ze zpráv NKÚ, parlamentu, senátu nebo od polických stran a komentátorů) a nikdy nebude nalezen a označen viník, pak budou všichni co tuto zemi a věci v ní řídí průzračně čistí a zaujatí pro naše věci, ale všichni budeme, jak se v Čechách říká, „v hajzlu jak Baťa s dřevákama“.
JanSinkule

Re: Městu stále nebyla proplacena dotace na halu

Příspěvekod JanSinkule » 24 kvě 2013 09:31

Tak to byl docela fofr
Třiadvacátého jsem uveřejnil svůj názor na dění kolem ROPu Severozápad a hned ten den jsem obdržel mail následujícího znění, samozřejmě anonymní. Cituji doslova:
„Ty hajzle, kdy už konečně dáš pokoj? Všechno co říkáš, píšeš nebo děláš, děláš jen proto, abyses zalíbil svým chlebodárcům z Marservisu nebo protože si nasranej, že tě vyhodili z městskýho úřadu. Jseš blbej a jseš úplně vedle, tak už nám dej pokoj. Kdo to má pořád číst?“ Konec citace.
Co na to říci a jak reagovat? Asi by bylo nejrozumnější ponechat to bez komentáře. Přesto.
- Vážený pane, vážená paní, že jsem lump a hajzl a že jsem nasranej (jak píšete), že mě vyhodili z úřadu vím už více jak deset let. Jenže z úřadu mě nikdo nevyhodil. Dokonce Vám mohu zhruba odcitovat jádro mého rozhovoru s tehdejším tajemníkem úřadu. Znělo to zhruba takhle: „My si tvojí dosavadní práce vážíme a děkujeme ti za ní (bodejť by ne, když jsem v té době nedávno byl za svojí práci několikrát oceněn odměnou), ale takhle to prostě nejde. Proto navrhujeme rozvázání pracovního poměru dohodou.“ No a já na dohodu nepřistoupil a logicky tedy nastoupila výpověď (doufám, že cítíte ten rozdíl. Prostě moje angažmá skončilo a já to tak bral a beru doposud. Tak jako vždy předtím. Ukončení pracovního poměru zaměstnance je zcela běžným jevem v jeho zaměstnanecké kariéře. Nic víc, nic míň)
- Dále pane nebo paní. Říkáte li, že jsem hajzl, měl/a byste říci i proč, co jsem provedl. Konkrétně, jasně a srozumitelně. Takhle to vypadá, že to ani nevíte (to je, myslím, dobrá rada)
- Jste li přesvědčený/á, že jsem blbej a úplně vedle, pak jistě víte i to v čem jsem vedle. Proč mi to neřeknete? Třeba bych uznal svůj omyl nebo bychom si vysvětlili, že nemáte pravdu (to by taky nebylo, myslím, špatné)
- Na Vaší otázku „Kdo to má pořád číst?“ odpovídám: Kdo chce, kdo nechce, nemusí, neexistuje síla, která by ho přinutila.
No a nakonec: klidně jste se mohl/a podepsat, já bych se s Vámi nesoudil, ani bych nereagoval jinak než takto. Přeji hezké dny a mohu li tak, radím: Čtěte názory druhých v klidu a pokoji. Jsou to jen názory.
JanSinkule

Zpět na Městský úřad