Pojmenování ulice v Chodově po presidentovi? A proč ne?

Pojmenování ulice v Chodově po presidentovi? A proč ne?

Příspěvekod Tomáš Horáček » 28 pro 2011 12:16

Když v neděli, dne 18.12. 2011 zesnul náš bývalý prezident Václav Havel, byla naše země těsně před vánočními svátky zahalena třídenním státním smutkem. Lidé se začali shromažďovat na nejrůznějších místech v celé republice, aby zavzpomínali, a vyjádřili svůj neuctivější pozdrav, své poslední rozloučení s panem presidentem. Také v Chodově si mnozí lidé přicházeli spontánně uctít památku za Václava Havla zapálením svíčky a položením květin před kašnou na Staroměstském náměstí. Zvláštní je, že hned na Štědrý den byla již v dopoledních hodinách pieta důsledně odklizena. Buďto tak učinil, někdo, kdo byl zarytým odpůrcem V. Havla, a nebo tak vykonali pracovníci technických služeb na popud nějakého úředníka MěÚ? Nevím. Většina lidí si běžně připomíná památku zesnulých i o vánocích zcela běžně. Pieta za V. Havla probíhala během vánoc i v dalších městech po celé republice. Ještě včera (27.12.) jsem procházel ulicí T. G. Masaryka v K. Varech, a lidé ještě přicházeli úctít památku zapalováním svíček. Na Václava Havla můžeme mít celou řadu názorů a výtek, ale myslím si, že navzdory svým činům udělal pro zemi nesmírně hodně. Nebyl jen symbolem sametové listopadové revoluce v roce 1989, symbolem práva za svobodu a demokracii, ale byl také nositelem postmateriálních hodnot. Byl idealistou, lidským člověkem, takovým, jako málokterý světový státník. Byl velkým bojovníkem za občanskou demokracii, za trvale udržitelný rozvoj a lidská práva. Václav Havel se určitě zařadil mezi ty lepší, ne-li nejlepší presidenty v celé éře československých a českých dějin. Ne náhodou ho tedy mnoho pravdoláskařů dokonce označilo za jakéhosi českého Ghándího. V této sovislosti mě napadá jedna myšlenka. A to, že naše město vlastně doposud nemá žádnou pojmenovanou ulici po presidentovi, tak jako je tomu v mnoha městech v ČR. Jedna ulice, která by se mohla po presidentovi pojmenovat, tu přeci jenom je. Je to ulice U KOUPALIŠTĚ, která by se mohla pojmenovat, respektive přejmenovat na ulici VÁCLAVA HAVLA. Jednak ulice U Koupaliště již dávno pozbývá jakékoliv smysluplnosti, neboť již více jak 20 let žádné koupaliště přímo ve městě neexistuje, a pochybuji, že by součastní vlastníci tohoto areálu koupaliště v budoucnu dokázali nějak znovu zrealizovat. Nakonec, lidé si za tu dobu již dávno zvykli navštěvovat v létě Bílou vodu. Pravda. Je tak trochu "zruky", ale pro tu poměrně příjemnou malebnost prostředí, které mnohými pohledy připomíná "industriální romantiku" to za to celkem stojí. A nejen pro Chodováky. A pak si myslím, že pojmenováním ulice po Václavu Havlovi by město projevilo úctu k významnému člověku, kterému, řekl bych, se dostává zatím spíše větší vážnosti v zahraničí, než-li v naší zemi.

Tomáš Horáček
Tomáš Horáček

Re: Pojmenování ulice v Chodově po presidentovi? A proč ne?

Příspěvekod pozorovatel » 30 pro 2011 16:53

Pan Václav Havel jistě přispěl k pádu totality, ale je třeba vědět, že nebyl sám. Těch, kteří se nepěkně vyjadřovali k tehdejšímu politickému režimu, bylo mnoho a rovněž tak za svoje postoje byli tehdejším režimem pronásledováni a vězněni. Není proto vhodné úlohu ostatních disidentů snižovat tím, že budeme roli jednoho z nich vyvyšovat nad ostatní. Hodnocení zásluh Václava Havla, ať už jako disidenta nebo politika, bych raději ponechal pozdějším generacím. V tomto čase je na hodnocení příliš mnoho emocí jak na straně těch, kteří ho měli rádi, tak také těch, kteří ho zatracovali.
Nelze lehkomyslně po Václavu Havlovi v každé obci cosi pojmenovat jenom proto, abychom byli "in". Nadužíváním jeho jména se zcela určitě sníží hodnota jeho činů v očích budoucích generací. A může dopadnout jako T.G. Masaryk, který už pro mnohé dávno ztratil své plné jméno a teď se jmenuje "Tégéem". Jeho sochy a busty se staly jakýmisi totemy pro kmeny zasvěcených, kteří se kolem nich shromažďují, aby vykouřili dýmku míru.
Oni ještě mají pietní místo a my už ne. V tomto smyslu zní povzdech pana Horáčka a není dalek od postojů "pozůstalých" po vůdci severní korei, kde se jen málo lidí odvážilo nebrečet a to hlavně z kruhů státních zaměstnanců a armády. Míra truchlivosti byla nepřiměřená, předimenzovaná a tudíž směšná. Mnohý z truchlících by takto netruchlil ani při skonu svých rodičů a to je, myslím si, dost velká sociální deformace.
Ulici U Koupaliště a její obyvatele nechme raději stranou starostí po případném přejmenování ulice. Pokud má někdo silnou touhu uctít památku bývalého presidenta a disidenta, nepotřebuje k tomu veřejně přístupné kondolenční místo, aby se mohl zviditelnit, ani ulici s jeho jménem. Stačí doma vedle krucifixu pověsit obrázek Václava Havla a pod něj položit sešit s tužkou. Tam se pak můžete podepisovat Každý den po ranní hygieně.
Ach jo, Václav by se asi divil.
pozorovatel

Příspěvekod Tomáš Horáček » 30 pro 2011 19:37

Pane pozorovateli,

ale kdeže...Já vůbec nevzdychám. Jen hodnotím svým pohledem. V roce 1989 mi bylo 14 let a Václav Havel byl hlavní postavou polistopadových změn. A máte pravdu, že bylo mnoho dalších disidentů, kteří se zasloužili o znovuobnovení svobodného a demokratického státu. Nicméně prezidentem byl předurčen Václav Havel, a znovu říkám, že se jako státník malé země zasazoval o další důležité hodnoty. Jako člověk se mohl v mnoha věcech mýlit, ale jeho přínosy bezesporu převažují. Nedávno jsem mluvil se svým velmi dobrým přítelem ze Slovenska, který mi sdělil, že Češi si vlastně ještě ani neuvědomují, a snad ani nedoceňují člověka, takového formátu, kterým Václav Havel byl. A jak jistě víte, Slovensko je, bohužel, pro nás již zahraničím. A v zahraničí je Havel za éru svého života za svůj přínos jako člověk doceňován. Konec konců nejde jen o západní svět. Jistě jste zaznamenal, že po nedávných volbách v Rusku, které provázely záhady kolem pravosti výsledů voleb, se na demonstracích více jak stotisícový dav v Moskvě poklonil památce V.Havla minutou ticha. To si myslím mluví za vše. Srovnání truchlení českých občanů za Václava Havla s truchlením občanů za zemřelého severokorejského diktátora pokládám za naprosto zcestné a zoufale trapné, neboť oba dva statníci stáli na úplně odlišných vizích. A pokud jde o ten námět pojmenování té ulice. Já sám bydlím v ulici " U Koupaliště", a zmínil jsem jen to, že pojmenování této ulice pozbývá jakéhokoliv významu, protože tu prostě žádné koupaliště není. Pojmenování ulice je tedy absurdní a pro mnoho mimochodovských i dosti matoucí. Nejde tedy o to, být "in", jak uvádíte, ale o svobodné vůli a samotném rozhodnutí města, byť by bylo i z podnětu chodovských občanů, zda by se přiklonilo k tomuto návrhu nebo nikoliv. Nic víc, nic míň. Já jsem zmínil Václava Havla, protože jsem jeho éru zažil, a i přes jeho určité omyly, jsem si ho jako hlavy státu, a hlavně jako člověka vážil, právě proto, že byl tím, kdo byl. A jak to tak sleduji, nejsem, zaplať pánbůh sám. Toť vše.
Tomáš Horáček

Příspěvekod pozorovatel » 04 led 2012 19:19

Disident Václav Havel byl k boji proti tehdejšímu politickému režimu jaksi více motivován ve srovnání s ostatními disidenty a to může být příčinou jeho zvýšené aktivity směrem k masmédiím v zahraničí. Ze zahraničí k nám pak doléhala hodnocení Václava Havla jako člověka výjimečného s vysokým morálním kreditem. My však víme, že Václav byl snílek, který se do praktické politiky moc nehodil, ale ve své době sehrál svou úlohu na jedničku, za toto zaslouží pochvalu. Nemyslím si, že k postu presidenta byl předurčen, on o tento post ani nijak neusiloval, ale nikdo z okruhu Václava Havla, si myslím, neměl odvahu (vyjma ambiciózního Václava Klause) se postavit do čela státu, navíc zahraničí si tam Havla přálo vidět.
Důstojník KGB a novodobý car Rasputin, (pro naši potřebu Putin) se nikdy nemohl těšit z Havlovy přízně, proto ten chladný kondolenční projev z Kremlu. A protiputinovský lid to ví, Havel je jejich spolubojovník. Václav Havel se ve svých vyjádřeních neomezoval pouze na českou republiku, vždycky viděl dál za hranice republiky a opět musím napsat, že v tomto nebyl jediný u nás.
Nekladu rovnítko mezi lidské kvality severokorejského diktátora a Václava Havla, to jste mě špatně pochopil. Jen jsem porovnával projevy soustrasti, protože jsme obě strany mohli sledovat takříkajíc v přímém přenosu. Na naší straně jsem si nemohl nevšimnout mnoha slzejících lidí, kteří byli k tomuto projevu citového pohnutí dohnáni davem, když ne větrem. Rozumím přímým pozůstalým, kamarádům, spolupracovníkům, ti snad mohou slzet upřímně, ale čtrnáctiletá holka, která o Havlovi možná někdy slyšela? Opravdu si nejsem jist její upřímností. V davu je hlav mnoho, ale rozumu málo a může v něm pobývat pouze silný jedinec bez nebezpečí potřísnění nějakou špatností, to je staletími vytříbená moudrost. V tomto vidím podobnost s korejskými pozůstalými, nutno přiznat, že na jejich straně byly tyto projevy mnohem markantnější. Principiálně to fungovalo stejně na obou stranách.
Navrhuji aby některá ulice v chodově byla pojmenována po Fero Feničovi, je to bystrý muž vždy naplněný dobrými nápady.
pozorovatel

Příspěvekod Tomáš Horáček » 05 led 2012 17:43

Víte, ono je zapotřebí se na osobu Václava Havla podívat ještě mnohem dříve, než byl zvolen hlavou státu. Lidé dnes slyší povětšinou jen na příběhy. Méně na myšlenky, ba mnozí nevěří ani na činy bez příběhu. Jednou se dostat do vězení za své názory, to se může přihodit leckomu. Havel však šel do vězení třikrát. Politických vězňů, kteří se stali hlavami států, bylo více. Mnozí z nich se ale také po propuštění uměli stát zatraceně nepříjemnými diktátory. Havel byl konsenzuální ve svém pohledu na svět a na fungování společnosti. Byl demokratickým prezidentem. Byl nadto také myslitel a intelektuál. To je v úhrnu přeci ojedinělé. No a, že byl snílek? To já jsem také, a přesto si myslím, že nejen v běžném životě, ale i v praktické politice je pořád lepší být přesvědčeným idealistou, než-li zatvrzelým realistou. Lidé jsou z většiny přesvědčeni, že do politiky se mnozí chtějí dostat z čistě pragmatických důvodů. V horším případě i z těch zištných. Drtivá většina lidí proto na politiku hledí spíše s despektem, než-li, aby docenila některé momenty, tak, jako je tomu například při výkonech našich sportovců. Nedůvěřují již ani příliš tradičním i nově vznikajícím politickým stranám. Ty časy, kdy měly tradiční politické strany, statisícové členské základny jsou již nenávratně pryč. Nakonec i Havel na sklonku svého působění již přiliš důvěru v politických stranách neměl. Tu a tam snad podpořil politiku zelených. Možná právě proto, že zelení neusilovali o politiku založenou jen na ekonomickém růstu, ale na udržitelném ekologickém, celospolečenském a duchovním rozvoji. Ale Havel byl vlastně tak trochu celý život "zelenáčem", jak mnohdy ve svých vyjádřeních říkával. Člověk, aby se stal významným politickým činitelem nemusí být přeci výhradně vygenerován jen z prostředí akademické půdy. Havel přinesl do veřejného prostoru pojmy jako moc bezmocných nebo život v pravdě. Byl velkým příkladem silné a uvědomělé občanské společnosti, která by v podobě různých občanských sdružení či nevládních a neziskových spolků měla participovat na veřejné správě, a vyvažovat tak jakoukoliv vládní nomenklaturu. A určitě nejen proto svět Václava Havla tak obdivoval a dodnes ho uctívá, a přál mu, aby se stal československým presidentem. Veřejná pieta za V. Havla byla v den jeho úmrtí zcela spontánní, nikým neorganizována. A popravdě, styděl bych se, kdyby jeho poslední cesta na hrad nebyla důstojně doprovázena mnohými občany, kteří věří ve společenské hodnoty, ideály, kterým věřil Václav Havel. Byl přínosem všeho ostatního, co neneslo známky makroekonomických debat a úvah. Byl opakem mnohých postojů současného presidenta V. Klause. Polistopadová šoková terapie, bezbřehá liberalizace a neviditelná ruka trhu, prapodivná kuponová privatizace hlava nehlava, bez důsledného ošetření právního rámce budoucího pokračování naší země. Stejně tak pojmenování občanských iniciativ a dalších občanských sdružení, hájící veřejný zájem za jakousi lůzu a spodinu je cosi, za co pan Václav Klaus být rozhodně pochválen nemůže. Přesto se i jemu, splnil sen, stát se jednou také presidentem.
No, a pojmenovat v nadsázce ulici v Chodově po Feru Feničovi, který má velmi zajímavé a bodré nápady? Nevím, neslyšel jsem, že by se někdy někde nějaká ulice pojmenovala po někom, kdo je stále žijící bytostí na tomto světě. Je to asi takové obyčejové zvykové právo, snad... Stejně tak naproti tomu je podle určitých pravidel nemyslitelné, aby někdo po smrti získal například ocenení Nobelovy ceny Míru, ke které měl Václav Havel našlápnuto. V Chodově jsou pojmenovány ulice po B.Němcové. K. Čapkovi, J. Nerudovi, Janu Husovi, Palackého...Atd, atd..Není to přeci o tom, že by snad jeden spisovatel nebo reformátor měl svými činy převyšovat skutky ostatních dobrých spisovatelů, myslitelů a reformátorů. Je to prostě o tom, že svým životním postojem a hodnotovou stopou zanechali tito lidé vedle ostatních významných osobností velký celospolečenský či duchovní odkaz našemu národu. Nevidím tedy důvod, proč by nemohla být pojmenována tu a tam nějaká ta ulice, buďto mnohde stále ještě bezejmenná, a nebo proto, že jiná pozbývá na významu, také po nějakém tom významném presidentovi. ;)
Tomáš Horáček

Zpět na Městský úřad