Poplatky za komunální odpady

Poplatky za komunální odpady

Příspěvekod Tomáš Horáček » 27 úno 2013 13:53

Vážení městští zatupitelé,

je skutečně tak nezbytně nutné zvyšovat občanům města Chodova komunální poplatky za odpady? V dnešní hospodářské krizi se čím dál více lidí dostává do dluhů, mají potíže s úhradami životně nezbytných nákladů spojené s bydlením, energiemi, potravinami atd. Mnohá města a obce likvidaci komunálního odpadu hradí ze svých prostředků. A dělají jistě správně, pokud tak motivují své občany, aby sami odpad třídili. Komunální poplatek nemusí být pokaždé pro občana představován jako "nutné zlo", zvláště jsouli občané města v tomto ohledu nějak motivováni. Co takhle slyším, řada občanů je neustálým navyšováním poplatků znechucena a co si myslíte, že bude důsledkem? Lidé budou vaším krokem demotivováni a tím se zvýší počet těch, kteří budou akorát kašlat na třídění odpadů. Pěkná nadílka pro Chodováky na nový rok... :x
Tomáš Horáček

Re: Poplatky za komunální odpady

Příspěvekod josefhora » 04 bře 2013 10:54

Dobré dopoledne,
poplatky za odpad nejsou nutným zlem, jsou poplatkem, který napomáhá udržovat v Chodově povědomí o čistém městě a přispívá k částečnému pokrytí nákladů na svoz a ukládání odpadu.
Pro Vaši představu ekologická likvidace odpadů v Chodově stojí cca 11 milionů korun ročně. Na poplatcích město vybere přibližně 6,5 milionu korun, tzn. rozdíl, tj. 4,5 milionu Město Chodov doplácí ze svého rozpočtu. Poplatek za odpad nebyl zvýšen od roku 2004, což při trvalém navyšování cen nafty, el. energie a mezd mělo rovněž vliv na cenu za ekologické uložení odpadu na skládce. Zde je potřeba připomenout, že ekologické ukládání na skládky je podmíněno tím, že tyto skládky musí mít tzv. Integrované povolení, které vydává Krajský úřad a plnit velmi přísné limity, a i to je o penězích.
Chodov nelze srovnávat s městy jako jsou Teplice, které mají naprosto jiné daňové příjmy a zejména vybírají i jiné poplatyk (lázeňský ap.) a mohou se s náklady, které město hradí vypořádat dle svého rozhodnutí, resp. rozhodnutí zastupitelstva města. Váš názor, že zdražování přinese menší účast na separování odpadů není podle mého názoru správný. I díky reklamě a růstu počtu sběrných nádob na separovaný odpad v Chodově dochází k trvalému zvyšování množství separovaného odpadu, za což chci občanům města Chodova poděkovat.
josefhora

Příspěvekod Tomáš Horáček » 06 bře 2013 18:00

Dobrý den, pane starosto,

v úvodu bych Vám chtěl poděkovat, že jste na můj příspěvek v diskusním fóru tak rychle zareagoval. Uvádíte, že i díky reklamě a růstu počtu sběrných nádob na separovaný odpad v Chodově dochází k trvalému zvyšování množství separovaného odpadu. To máte bezesporu pravdu. S tím souhlasím i já, a jsem za to samozřejmě rád. Jenomže jak jste sám uvedl, město nezvyšovalo poplatky za odpady od roku 2004 až do konce roku 2012. Tedy dlouhodobě byl poplatek neměnný, a lidé se za tu dobu stali jistě čím dál ukázněnější a šetrnější k čistotě města, ale konec konců jsou i více ohleduplnější k přírodě. (Tedy pokud nebudu brát v potaz jisté detaily, jako je například to, že někteří chytráci kdysi před léty vysázeli stromky v těsné blízkosti panelových domů, aby je pak zase jiní chytráci z podnětu příslušného odboru nechali na povel „popravit“). Já jsem v podstatě zmínil jen reakce některých lidí, kteří dnes po nové sazbě poplatku za odpady prostě chtějí na třídění odpadů kašlat. Proto si město bude muset nejspíš na nějakou dobu dát čas na nové vyhodnocení, do jaké míry budou občané města i nadále po navýšení poplatku tak pořádkumilovní jako doposud. Teplice nejsou jediným městem, které se snaží v tomto ohledu šetřit peněženky občanů. I když mají městský rozpočet díky lázeňským poplatkům o něco vyšší, tak jdou tyto prostředky z větší části na údržbu kolonád, jak jsem se měl možnost dozvědět od bývalého primátora zase jiného lázeňského města. Já jsem se nezmiňoval o úplném zrušení poplatků za komunální odpady. Je to do určité míry i o tom, v čem vidí město svoje priority a do čeho chce tu více, tu méně zainvestovat ke spokojenosti svých občanů. Ale městské zastupitelstvo rozhodlo, tak jak rozhodlo. Lidé si tedy připlatí. Každá veřejnoprávní nebo soukromá instituce, která se kdy rozhodla pro navýšení zpoplatnění za poskytování nějakých svých služeb svým občanům (klientům), ubezpečovala, že se vše promítne zároveň také do komfortu využívaných služeb. Co třeba využít toho, aby město samo nebo ve spolupráci s nějakou společností napomohlo chodovským občanům usnadňování třídění odpadu již PŘÍMO V JEJICH DOMÁCNOSTECH? Dokážu si například představit, že by město distribuovalo 1x měsíčně do každé domácností třídílný set tašek na třídění odpadu. Jednoduše – na plasty-papír-sklo pro odpadové nádoby ve zvyklých barvách žlutý-modrý-zelený.
Šlo by tak vlastně k umocnění výchovy obyvatel ve své svozové oblasti k třídění odpadu, a dostalo by se tak optimálního způsobu, jak k lidem dostat informace o systému a užitečnosti třídění odpadu a zároveň jim separaci v domácnostech co nejvíce usnadnit. Myslím, že při takovéto vstřícnosti ze strany města by začali třídit odpady i ti, kteří jej doposud netřídili, a to i navzdory navýšenému poplatku za odpady.
Tomáš Horáček

Příspěvekod dopravajanecek » 07 bře 2014 17:41

Doporučuji Odvoz odpadu Praha
dopravajanecek

Zpět na Usnesení rady a zastupitelstva