Nový plavecký bazén

Nový plavecký bazén

Příspěvekod bernardýn » 07 pro 2007 13:23

Jsem velmi rád, že město usiluje o vybudování nového plaveckého bazénu. Je to věc, na kterou se jistě těší drtivá většina chodováků. Bazén ve městě chyběl velmi dlouho.
Mám jen jednu výtku. Bazén by měl být údajně dlouhý pouze 16,5 m. Já osobně si myslím, že když už se bazén bude stavět, tak by měl mít délku 25m. O tolik dražší to jistě nebude.
Myslím, že by se toto hledisko mělo vzít v potaz. Tento názor jsem slyšel již od hodně lidí.
bernardýn

Re: Nový plavecký bazén

Příspěvekod Jéňa » 13 pro 2007 21:43

Souhlasím s Bernardýnem.Mohla by se s bazénem přistavit i sauna.Když se město tak lehce zbavilo staré.Nebo rovnou můžete postavit "pračku".Všichni vědí na co.Ostatně nazev staré sauny k tomu přímo vybízí. :roll:
Jéňa

Příspěvekod Chodovák jak poleno » 15 pro 2007 11:43

Dobrý den , s délkou bazénu naprosto souhlasím, nic menšího než je 25 m. nemá ani smysl stavět protože je to pro většinu např. závodů a podobně nepoužitelné a nemyslím si že by město chtělo stavět něco ve stylu multifunkční hala v Karlových Varech, které multifunkční nikdy nebude :lol: Pokud by nám tu někdo z města mohl alespoň naznačit termíny realizace a místo výstavby (agentura jpp hovoří o zbourání haly v areálu Spartaku a na jejím místě + přilehlé parkoviště by měla vyrůst hala s bazénem ?) nové haly s bazénem byly bychom velice vděční.
Chodovák jak poleno

Příspěvekod pozorovatel » 16 pro 2007 14:45

Já si myslím, že nemohou mít všichni všechno, v regionu musí existovat jakási dělba práce v poskytování služeb obyvatelstvu. Je nesmyslné, aby se v obci stavěl bazén, když ve vzdálenosti kolem deseti kilometrů jsou, pokud vím, dva bazény. Takový komfort si snad nedopřejí ani bohatí pražáci. Mnozí z nich musí překonávat daleko větší vzdálenost, skrze hustý městský provoz, aby se dostali k nejbližšímu bazénu. Pochybuji o jeho ekonomické soběstačnosti hlavně v letních měsících, kdy lze očekávat odliv zájemců o koupání směrem k přírodním koupalištím, kterých v okolí Chodova není málo. Plánovači investičních záměrů, by měli plánovat s ohledem na potřeby celého regionu, spolupracovat s ostatními „stratégy“ regionu, protože konkurence v některých případech může být kontraproduktivní. Bylo by tedy vhodné nabídnout obyvatelstvu službu v ostatních částech regionu nedostupnou.
pozorovatel

Příspěvekod bernardýn » 16 pro 2007 23:40

Výstavba bazénu určitě musí být prioritou číslo 1. Nevím o tom, že by v regionu bylo mnoho bazénů. Klasický plavecký bazén chybí a podle všeho bude chybět dokonce i v našem krajském městě. Ani v Sokolově to není ono. Plavat se tam dá jen v jedné dráze, protože zbytek pokryje tobogán.
Plavecké bazény má v republice spoustu měst s menším počtem obyvatel než je Chodov ( Domažlice, M.Lázně, Holešov)
A příměr s Prahou je dosti směšný. V Praze je spousta plaveckých bazénů dostupných MHD nejdéle tak do 30- ti minut.
Zatímco z Chodova za prvé nejezdí do Varů MHD, ale předražená Ligneta a za druhé ve Varech krytý plavecký bazén ani není.
Když to celé shrnu. Chodov potřebuje plavecký bazén jako sůl. O jeho využitelnosti vůbec nepochybuji, a to ani v letních měsících.
Jsem proti výstavbě megalomanské haly ve Varech, ale výstavbu bazénu v Chodově zcela podporuji, protože bude sloužit široké veřejnosti.
bernardýn

Příspěvekod pozorovatel » 17 pro 2007 19:35

Bernardýne. Já jsem netvrdil, že v regionu máme mnoho bazénů, čti pozorněji. Ano, mnoho obcí má bazén, protože v širokém okolí se žádný nevyskytuje a pokud ano, ve vedení těchto obcí jsou marnotratníci. Taková "věc" se nestaví pro malou obec, ale i pro okolní obce, aby byla vytíženost oné věci co největší. Proto se může stát, a často se stává, že někteří lidé se k vytoužené zábavě musí dopravit když ne autem, tak hromadnou městskou nebo meziměstskou dopravou. K tomuto účelu však lze použít i bicykl. Naprostá většina lidí má v dnešní době auto. Jestli ty ho nemáš opravdu tě lituji. No ale jak už jsem napsal v mém předešlém článku; všichni nemůžeme mít všechno. Jsou lidé různí, mají rozdílné touhy a schopnosti, je dobře, že tomu tak je, svět je barevnější. Když jsem byl mladší, jezdíval jsem se koupat do Thermalu v Karlových Varech. Vyzkoušel jsem si i koupaliště včetně sauny v Sokolově a nemůžu si na nic stěžovat. Přece by jsi nechtěl mít na každých deseti kilometrech v našem regionu koupaliště?! Nestavěl bych v Chodově koupaliště kvůli lidem, kteří si nedokázali ušetřit na auťák, protože asi nebudou mít na vstupné a budou se dožadovat dotovaného vstupného z městské pokladny. Už teď jsi rozhořčen nad cenou jízdného v autobuse o vlaku ani nemluvě, co potom budeš říkat ceně nedotované vstupenky, kterážto by měla pokrýt náklady na provoz bazénu. Nechci slyšet ty nadávky.
Naposledy upravil pozorovatel dne 21 pro 2007 15:59, celkově upraveno 1
pozorovatel

Příspěvekod bernardýn » 18 pro 2007 23:46

Ty jsi možná spokojený s tím, že Chodov je jenom noclehárna, a že za ostatními věcmi se musí dojíždět autem ( nebo i na kole ).
To se rovnou odstěhuj do Prahy. Chci Tě ale vidět jak jedeš někam hodinu autem, když MHD jedeš třeba 20 minut.
Já jsem člověk, který si na peníze nestěžuje a také dojíždím svým autem
za sportem a kulturou.
To, že tu bude plavecký bazén, kam budou jezdit lidé z celého Karlovarska, není jistě špatná myšlenka. Zaplavu si ve svém městě v bazénu, budu si moci dát pivo, protože nepojedu autem nebo na kole.
Já nechci, aby Chodov byl vesnicí a noclehárnou. Chci, aby byl v povědomí občanů městem, které má nejen místním co nabídnout.
Plavecký bazén takovou nabídkou jistě je
bernardýn

Příspěvekod pozorovatel » 19 pro 2007 17:11

Jak můžeš Bernardýne tvrdit, že Chodov je jenom noclehárna. Otevři více oči. Noclehárnou je víceméně každá obec včetně Prahy. My se ale, na rozdíl od většiny pražáků, alespoň v relativním klidu vyspíme. Chodov není jenom noclehárna, pokud budeš chtít sportovat, určitě si najdeš svou parketu, najdeš si ji i když budeš chtít pracovat v nějakém zájmovém sdružení. Jen je třeba se více zajímat o dění ve městě.
Samozřejmě, že nabídka příležitostí ke sportu a zábavě by mohla být větší, jednoduše proto, že nejsou nabízeny všechny. Nejvíc mě dokáže nadzvednout jedinec, který vyleze z velikého nákupního centra a řekne: "Jedeme jinam, tady nemají žádný výběr". Takto se ve svém článku vyjadřuješ ty Bernardýne. Je spousta věcí, jejichž dimenze zdaleka nedosahují maximálních možných hodnot, protože jejich "rozměry" zohledňují okolí, do kterého mají být zasazeny, jen tak lze totiž vytvořit harmonický celek. Proto bych bazén v Chodově, z důvodů, které jsem uvedl v mém předposledním článku, nestavěl. Nestavěl bych ho i proto, že vím o obcích, které by se ho z důvodu malé vytíženosti nejraději zbavily, protože musí na jeho provoz doplácet. Některé ho dokonce odstavily, protože se nevyplácí do bazénu investovat, i pro soukromý sektor je tento druh zábavy v některých lokalitách prodělečný.
Nejen konzument zábavy, ale i její poskytovatel by měl mít z ní radost, pokud tomu tak není, nejde o zábavu, ale o prachsprostý parazitizmus, to by si měl zastánce výstavby bazénu uvědomit. Ty se budeš bavit, jak jsi naznačil, konzumací piva a plaveckými tempy ve vodě, toto ale nemůže být argumentem pro výstavbu bazénu, to jistě uznáš. Já se přikláním k úplnému zákazu požívání alkoholických nápojů a kouření, protože pro tento druh "zábavy" jsou určeny zcela jiné prostory. Méně se ale už budou bavit zastupitelé, pokud nesvěří provoz onoho zařízení nájemníkovi, a už vůbec ne případný nájemník.
Ten tvůj bezbřehý optimizmus ti opravdu závidím, když si myslíš, že se do bazénu budou jezdit koupat lidé z celého karlovarska. :o
pozorovatel

Příspěvekod bernardýn » 19 pro 2007 19:50

Já neříkám, že nabídka sprtovních a kulturních aktivit je ve městě špatná. Naopak je na velmi dobré úrovni. Člověk ale nesmí mít nikdy pocit uspokojení. Tím by určitě dost zakrněl.
Na některé věci se prostě nikdy nejde dívat pouze ekonomicky. To by možná byly v celé republice tak dva tři bazény. Zrušili by se domovy důchodců, zavřeli by se divadla, kina. Zredukoval by se počet tříd ve školách a školkách. Zkrátka svět nejsou jenom ekonomická čísla. A je tomu dobře.
Já jsem prostě pro bazén, ty jseš proti. Nemůžu ale říci, že s Tebou ve všem nesouhlasím. V něčem s Tebou i souhlasím. ( zákaz kouření. jedinci v supermarketech( ti budou určitě spokojeni s Tescem v Chodově na rozdíl ode mě)).

K tomuto tématu již píši naposled ne proto, že by mi vadila Tvá oponentura, ale proto, aby se vyjádřili i jiní a nebyla to diskuse pouze dvou lidí. Přeji Ti pohodové prožití vánočních svátků a vše dobré v roce 2008.
bernardýn

Příspěvekod JanSinkule » 20 pro 2007 14:27

Upřesněme si nejprve maximální kapacitu zamýšleného bazénu (16x8 m).
Jakkoliv na to neexistuje žádná norma, obecně se počítá s potřebou 6m2 na jednoho plavce (3x2 m odpovídá průměrnému rozpětí paží a průměrné výšce). Takto lze stanovit maximální počet současně se koupajících v zamýšleném bazénu na 20 osob (představte si 20 osob na prostoru 16x8 m!). Tato hodnota je důležitá, protože:
z kalkulací několika dlouhodobě provozovaných bazénů vyplývá, že jen bude li úplně využitá disponibilní běžná kapacita bazénu, tj., podle údajů jejich provozovatelů, cca 2000 hodin/rok tak, že každou z těchto 2000 hodin bude v bazénu 20 osob, pak lze uvažovat o tom, že bazén bude rentabilní, rozumějte, že náklady budou v rovnováze s příjmy. Tedy za srovnatelné ceny 50,- Kč/ hodinu.
A nyní dva výpočty.
Z takto zpřístupněných kalkulací příjmů a výdajů vyplývá, že jakýkoliv pokles některé z hodnot (především počet návštěvníků, počet provozních hodin, ale i růst cen energií, vody, chemie, růst mezd …) vede k tomu, že provoz musí být dotován jedním a půl až dvěma a půl mil. Kč ročně. Pro srovnání: bývalá sauna s bazénem byla městem udržována v provozu, nemýlím li se, subvencí města ve výši 1 mil. Kč/rok.
Dále. Aby tato disproporce mezi příjmy a výdaji byla vyrovnána, muselo by se, opět podle zpřístupněných kalkulací, vstupné pohybovat přibližně kolem 100,- Kč/hodinu/osobu oproti 50,- Kč v sokolovském bazénu, kde však za vstupné získáte podstatně širší služby. Pokud by to tak bylo, pak by rodina se dvěma dětmi zaplatila za hodinový pobyt v chodovském bazénu 400,- Kč oproti cca 200,- Kč v Sokolově. I to určitě stojí za úvahu.
Jak jsem koupil, tak prodávám. Protože bych, samozřejmě byl taky rád, kdybych měl bazén „doma“, doufám, že se pletu a že se pletou především provozovatelé na základě jejichž informací jsem k těmto číslům došel.
Závěr je tudíž jeden: nejde jen o to co si všichni přejeme, ale o to zda „na to máme a budeme mít“. O tom však je na tomto fóru hovořeno jinde.
JanSinkule

Další

Zpět na Usnesení rady a zastupitelstva